marți, 25 iunie 2013

Un egal cu peripeții: CAMP (ALEXUS) - AMEFA 3-3 (2-0)

Duminică, 23 iunie, AMEFA 1911 trebuia să întâlnească de la ora 19 pe CAMP. La ora respectivă, adversarii nu erau la teren iar organizatorii ne-au spus că meciul este de fapt de la ora 20. Am stat așadar o oră degeaba, dar la ora 20 cei de la CAMP tot nu erau prezenți, iar în cele din urmă am fost anunțați că vom juca cu ALEXUS (echipă din divizia F), în locul meciului cu CAMP. Ne-am supus, cu gândul, totuși, că acest meci va fi câștigat, în mod normal, cu 3-0.
AMEFA a jucat într-o formulă inedită (ca mai toate din acest sezon): Flaviu Marc - Bernold Deri, Raularian Rusu, Cătălin Banea, Andrei Bejenar, Mihai Petruț, Adrian Pop, Dănuț Huciu. După pauză, Adrian Pop a plecat (nu mai putea rămâne), în poartă a trecut Raularian Rusu iar Flaviu Marc a intrat pe teren, o schimbare care s-a dovedit inspirată.
Adversarii au dominat destul de clar prima repriză, când au și marcat de două ori, iar Flaviu Marc a apărat în mai multe situații clare de gol ale adversarilor. La poarta adversă, Dănuț Huciu și Adrian Pop au părut că nu se sincronizează, dar ocazii au fost.
AMEFA a avut o revenire spectaculoasă în a doua repriză, parcă a fost altă echipă pe teren. Au venit și golurile, o consecință a dominării totale a echipei noastre. Mai întâi, Andrei Bejenar a deviat din careu un șut al lui Dănuț Huciu, apoi același Andrei Bejenar, urcat în atac, a finalizat din pasa lui Bernold Deri. La 2-2, adversarii au dat o replică destul de viguroasă și, după câteva ratări, au preluat din nou conducerea, 3-2. AMEFA a egalat aproape imediat, Dănuț Huciu reușind golul meciului, cu o execuție spectaculoasă, din voleu, dintr-un unghi închis, din șutul-centrare al aceluiași Bernold Deri (excelent și în apărare, și în atac).
Pe final, ambele echipe au căutat lovitura decisivă, dar scorul a rămas egal, echitabil. De remarcat efortul deosebit depus de Mihai Petruț și Flaviu Marc, care au reușit să acopere foarte bine terenul în zona mediană, și jocul în general bun al echipei, în ciuda faptului că mulți dintre jucători au evoluat pentru prima dată împreună.