miercuri, 12 iunie 2013

Victorie în prelungiri: AMEFA 1911 - OLIMPIQUE 4-2 (0-0)

Meci de mare intensitate, luni, 3 iunie, de la ora 20, pe terenul CMC 1, între AMEFA 1911 și OLIMPIQUE. Deși AMEFA a câștigat ultimele întâlniri cu această echipă, mai modestă, de data aceasta OLIMPIQUE nu a fost deloc departe de un rezultat bun, pierzând partida practic în prelungiri. Pentru AMEFA au evoluat: Flaviu Marc - Andrei Brașovean, Mădălin Petcu, Raularian Rusu, Horea Ionuț Meleg, Horațiu Mureșan, Raul Tat, Dănuț Huciu.
În prima repriză, ambele echipe s-au anihilat reciproc, jocul desfășurându-se mai mult între cele două porți, rareori ajungându-se în situația de finalizare. AMEFA a jucat mai bine, dar jucătorii au insistat prea mult pe faze individuale, încercând să rezolve singuri fazele de gol.
În a doua parte, partida a fost mult mai animată și a crescut și numărul ratărilor, la ambele porți. De la AMEFA, în special Raul Tat și Dănuț Huciu au avut oportunități bune de a înscrie. OLIMPIQUE a deschis însă scorul, după o degajare greșită (la adversar) a portarului Flaviu Marc, ”taxată” imediat. Flaviu și-a răscumpărat însă greșeala, apărând alte mingi grele. AMEFA a reușit egalarea prin Horea Ionuț Meleg, cu un șut de kinogramă, la colțul lung. Tot adversarii au preluat încă odată conducerea, după o greșeală de marcaj în defensiva celor de la AMEFA, dar Raul Tat a izbutit un șut bun pe spațiul porții pentru 2-2. Imediat după ce arbitrul a arătat un minut de prelungiri, Andrei Brașovean a marcat pentru victoria echipei noastre. Reluându-se jocul de la centru, arbitrul s-a decis să mai lase o fază, dar cei de la OLIMPIQUE, plecați toți în atac, au pierdut mingea, iar Horațiu Mureșan a finalizat în poarta cealaltă, stabilind scorul final: 4-2.
AMEFA 1911 obține o nouă victorie de palmares, mult mai greu însă decât indică scorul. Este totuși un fapt pozitiv că echipa a reușit să revină după ce a fost condusă de două ori, demonstrând că are forță fizică și mentală pentru a întoarce un rezultat.