joi, 30 mai 2013

Mai greu decât arată scorul: AMEFA 1911 - ARobs 4-1 (1-0)

Luni, 13 mai, de la ora 19, pe terenul CMC 2, AMEFA a întâlnit din nou pe ARobs, singura echipă în fața căreia aveam un palmares de trei victorii în acest sezon, fiind totodată și singura cu care mai jucasem și în play-out (în tur). Așadar, putem spune că a început returul! Pentru AMEFA 1911 au evoluat următorii: Andrei Șișoe - Mădălin Petcu, Raularian Rusu, Eusebio Man, Andrei Brașovean, Flaviu Marc, Alexandru Mureșan ”Kinder” și Cătălin Schuller. Cartonaș galben: Flaviu Marc (pentru fault).
Și de această dată, partida a fost la discreția echipei noastre, deși adversarii au dat o replică destul de curajoasă. În prima repriză, în ciuda numeroaselor ocazii, ratate în special de Cătălin Schuller, AMEFA a punctat o singură dată, prin Alexandru Mureșan, cu un șut bine plasat. În restul reprizei, cei de la ARobs s-au apărat destul de organizat dar în atac nu au reușit să pună serios în pericol poarta apărată bine de Andrei Șișoe.
A doua repriză a fost mai animată. Ratările au continuat de ambele părți, astfel că meciul încă nu era decis. În cele din urmă, Cătălin Schuller a punctat pentru 2-0 și se părea că nimic nu se mai putea întâmpla. Totuși, adversarii au redus aproape imediat din handicap și din nou finalul a fost cu emoții. Din păcate, unul din jucătorii de la ARobs s-a accidentat în ultimele minute și nu a mai putut relua jocul, astfel că AMEFA, cu un om în plus pe teren (adversarii au venit în șase și fără rezerve) a majorat diferența, prin golurile lui Mădălin Petcu și Alexandru Mureșan.
Deși victoria este incontestabilă, ea venind în urma unei superiorități evidente pe teren, regretăm că scorul final a fost influențat de această accidentare, fără de care rezultatul ar fi fost, poate, mai strâns, și astfel mai corect în raport cu ceea ce s-a întâmplat pe teren.