vineri, 24 mai 2013

Învinși de liderul din play-out: BIANCONERII - AMEFA 8-2 (1-1)

Ca și în săptămâna precedentă, la meciul cu CAMP, prezența jucătorilor a fost o problemă pentru AMEFA 1911 la partida cu BIANCONERII, disputată vineri, 26 aprilie, de la ora 19, pe terenul CMC 1. De data aceasta, de alcătuirea formației s-a ocupat Dănuț Huciu, rezultând o echipă insolită, cu: Loránt Kis - Bogdan Duinea, Raul Țifrea, Lucian Szabo, Adrian Birindeie și Dănuț Huciu.
Din păcate, tinerii care au evoluat pentru AMEFA au rezistat o singură repriză în fața unei echipe mai mature și mai experimentate într-o astfel de competiție. BIANCONERII au și deschis scorul, dar Dănuț Huciu a egalat înainte de finalul primei reprize, dintr-o acțiune individuală, astfel încât la pauză orice părea posibil.
În a doua repriză, și pe fondul oboselii acumulate, a lipsei de experiență, a căderii morale după primirea mai multor goluri, tinerii de la AMEFA nu au mai făcut față, permițând adversarilor să se distanțeze cu lejeritate pe tabelă. La scorul de 4-1 pentru bianconeri, Adrian Birindeie a redus din handicap, în urma unei lovituri libere executate la vinclu.
A fost ultima reușită notabilă a echipei noastre în acest meci, în care adversarii au mai punctat de patru ori. Un rol important l-a jucat și subestimarea adversarului, însă s-a dovedit încă odată că aparențele înșeală! BIANCONERII au arătat că nu degeaba sunt pe prima poziție în clasamentul din play-out (locurile 8-14), dar AMEFA poate reveni pe această poziție dacă viitoarele prestații vor fi la înălțimea așteptărilor.