joi, 14 februarie 2013

Un nou rezultat bun: Pata - AMEFA 2-4 (2-2)

Duminică, 10 februarie, de la ora 19, AMEFA 1911 a întâlnit pe terenul CMC una din echipele din prima jumătate a clasamentului, pe care a învins-o și în tur, Pata. Echipa noastră leagă în sfârșit două rezultate pozitive, doar că pare a fi ușor tardiv, distanța față de locul 7 (ultimul care duce în play-off) fiind de 10 puncte, când mai sunt doar șapte etape. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Mădălin Petcu, Flavius Banyai - Horea Ionuț Meleg, Gabriel Moldovan, Horațiu Mureșan - Dănuț Huciu. Nu am avut rezerve.
Adversarii au început mai bine meciul, atacând furibund poarta apărată excelent de Andrei Șișoe. Eforturile lor s-au materializat în cele din urmă, deschizând scorul. AMEFA a revenit însă repede și chiar a pus progresiv stăpânire pe joc, pe măsură ce s-au cristalizat relațiile între jucători. Gabriel Moldovan a fost foarte inspirat la mijlocul terenului. Horea Ionuț Meleg a reușit egalarea iar Dănuț Huciu a adus AMEFA în avantaj, cu un șut ușor deviat. Pata a egalat înainte de pauză, astfel că meciul s-a decis de fapt în a doua repriză.
AMEFA a dominat și repriza a doua, deși cei de la Pata au avut la rândul lor multe ocazii, dar Andrei Șișoe a ”pus lacătul” pe poartă. Dănuț Huciu a marcat pentru 3-2 iar Horațiu Mureșan a semnat golul desprinderii definitive și al victoriei finale.
Întreaga echipă s-a dăruit pe deplin și a făcut un meci bun în compania unui adversar valoros, căruia se pare că i-am devenit ”naș”, cel puțin în acest sezon.