marți, 5 februarie 2013

Prima victorie după două luni și jumătate: AMEFA 1911 - ZEBRAS 14-1 (4-1)

Din 19 noiembrie 2012, AMEFA 1911 nu mai cunoscuse gustul victoriei, care s-a lăsat mereu așteptată, ca o ”Fata Morgana” a unui deșert fotbalistic în care am părut că ne zbatem fără nicio recompensă. Când a venit însă, duminică, 3 februarie 2013, de la orele 21, pe terenul CMC 1, succesul a fost unul la scor, deși adversarii s-au prezentat destul de bine. Pentru AMEFA au evoluat: Kis Loránt - Mădălin Petcu, Raularian Rusu, Alex Paladoiu, Horațiu Mureșan, Mădălin Mureșan, Teo Moga, Ovidiu Mateuț, Cătălin Palfi și Dănuț Huciu.
Partida a început cu câteva ocazii mari ale celor de la ZEBRAS, care au venit doar șase, astfel că s-a jucat 5+1. AMEFA a făcut schimbări ca la hochei, a ieșit (odată la 8 minute) toată echipa cu excepția portarului și a încă unui jucător de câmp, fiind în total zece! Abia la jumătatea primei reprize s-a deschis scorul, în urma unui șut puternic (și ușor deviat) de la distanță al lui Mădălin Petcu. 2-0 s-a făcut după o gafă a portarului advers, care i-a făcut cadou o minge (și un gol) lui Mădălin Mureșan. Apoi Cătălin Palfi a înscris de două ori din apropiere, pentru ca scorul la pauză să fie stabilit de ZEBRAS, cu un gol la ultima fază a reprizei, dintr-o fază fixă, bine jucată.
În a doua parte a fost mai degrabă un ”măcel”, în condițiile în care spre final adversarii s-au demoralizat complet. Ei nu au mai reușit să puncteze, deși au avut destule ocazii, și o bară, dar portarul Kis Loránt a fost în formă de zile mari și a apărat tot. La poarta cealaltă a fost însă ”festival” de goluri. Au mai marcat: Ovidiu Mateuț (de două ori), Cătălin Palfi (încă de două ori), Dănuț Huciu (de trei ori), Mădălin Mureșan (încă de două ori) și Raularian Rusu.
La scorul de 14-1 cam orice comentarii sunt realmente de prisos, dar trebuie spus, din respect pentru adevăr, că diferența de scor este una exagerată față de ceea ce s-a întâmplat pe teren. AMEFA a făcut un meci foarte bun, beneficiind și de ajutorul unor ”invitați” de excepție, dar ne-am dori mai degrabă puncte meci de meci sau cât mai des, și nu neapărat victorii categorice din ”an în Paști”.