joi, 21 februarie 2013

Atmosferă liniștită, victorie facilă: ARobs - AMEFA 5-10 (2-4)

Marți, de la ora 19, AMEFA 1911 a bifat cea de-a patra victorie consecutivă în fața unui adversar accesibil, ARobs. La aceasta au contribuit următorii: Andrei Șișoe - Mădălin Petcu, Flavius Banyai, Alexandru Mureșan, Horațiu Mureșan, Gabriel Moldovan, Adrian Oltean și Sorin Pop. Adversarii au venit doar șase, astfel că s-a jucat 5+1 (AMEFA a avut două rezerve).
Meciul a fost controlat de la început până la sfârșit de AMEFA, care a dominat clar, dar cei de la ARobs au ”mușcat” în câteva rânduri pe contraatac. În ciuda numărului mare de goluri, portarul advers a făcut o partidă foarte bună, salvându-și echipa de la un eșec și mai usturător (încă ne amintim de acel 21-0 de anul trecut...). Gabriel Moldovan a fost omul decisiv pentru AMEFA, în special în prima repriză, când a și deschis scorul și a marcat golureile trei și patru. Golul al doilea al echipei noastre a fost înscris de Alexandru Mureșan. Adversarii au reușit să puncteze la rândul lor pe contraatac, de două ori.
În a doua repriză, AMEFA a continuat să atace constant poarta adversă și să înscrie, prin Mădălin Petcu, Horațiu Mureșan, Alexandru Mureșan și Sorin Pop (de două ori). Cei de la ARobs au înscris și ei, profitând de relaxarea echipei noastre pe faza defensivă, în special a portarului Andrei Șișoe. Andrei s-a ”răzbunat” însă la ultima fază a meciului, când a înscris din penalty după un fault comis în careu asupra lui Sorin Pop.
AMEFA a făcut un nou meci bun și continuă seria succeselor...