duminică, 6 mai 2012

La fel ca săptămâna trecută: AMEFA 1911 - INTER CLUJ 3-4 (0-3)

Dacă în tur AMEFA înregistra mai multe victorii consecutive cu scorul de 4-3, se pare că acum se "întoarce roata" și pierdem cu acest scor al doilea meci consecutiv. Joi, 3 mai, de la orele 22, AMEFA 1911 a întâlnit pe terenul CMC 2 o echipă înscrisă mai recent în campionat, INTER CLUJ. N-am avut rezerve, astfel că au jucat tot meciul următorii: Andrei Șișoe - Raularian Rusu, Horea Ionuț Meleg - Florin Mureșan, Robert Macula, Horațiu Mureșan - Tudor Boier.
La fel ca și săptămâna trecută, prima repriză ne-a fost fatidică. Adversarii, mai pragmatici în joc, au marcat aproape la fiecare oportunitate pe care au avut-o, pe fondul unor neatenții în defensiva noastră. La poarta cealaltă, șuturile lui Robert Macula și Horațiu Mureșan nu au nimerit spațiul porții, iar Florin Mureșan a ratat cea mai mare ocazie, trimițând în bara laterală din apropiere.
La 0-3 era greu de întors rezultatul, dar, la fel ca și săptămâna trecută, AMEFA a avut o repriză secundă mai bună și a redus din handicap prin Robert Macula și Horațiu Mureșan, în condițiile în care Tudor Boier a coborât la centru iar pe postul de vârf de atac s-a jucat în funcție de fază. INTER CLUJ a mai înscris odată, asigurându-și practic victoria, pentru că AMEFA nu a mai avut timp decât pentru un gol, din șutul aceluiași Robert Macula, cel mai bun de pe teren din echipa noastră.
Forcingul de final nu a adus egalarea mult dorită și din nou regretăm slăbiciunile din prima repriză, când practic am pierdut partida. Față de săptămâna trecută, totuși, adversarul a fost mai puternic, mai bine organizat și cele trei puncte ar fi fost mai greu de obținut, chiar și cu efectivul complet. INTER CLUJ va urca cu siguranță în clasament în etapele care au mai rămas până la final și sperăm ca și AMEFA să facă la fel.