sâmbătă, 12 mai 2012

Greu chiar și cu un om în plus: AMEFA 1911 - Liverpool 7-2 (2-1)

După o serie "neagră" de trei înfrângeri consecutive, a revenit soarele (și la propriu, și la figurat) pentru AMEFA, vineri, 11 mai, de la orele 20, pe terenul CMC 1. A fost o binemeritată revanșă în fața celor de la Liverpool, ocupanta locului 4, dar nu e mai puțin adevărat că adversarii s-au prezentat în doar șase oameni. Și AMEFA a avut probleme mari de lot, dar până la urmă s-au strâns șapte persoane, și anume: Andrei Șișoe - Raularian Rusu, Sergiu Ripaș, Nicu Santeiu - Florin Mureșan, Raul Giurgi - Stelian Luțescu. Cartonaș galben: Andrei Șișoe (pentru henț în afara careului).
Meciul a început în nota de dominare a noastră și golurile marcate destul de repede de Florin Mureșan și Raul Giurgi ne-au relaxat prematur. AMEFA a mai ratat o sumedenie de ocazii mari, în vreme ce adversarii au ieșit încet-încet la joc și au pus probleme tot mai mari, reușind în cele din urmă să înscrie.
Nici în repriza a doua n-am scăpat cu totul de emoții, deși Raul Giurgi a înscris pentru 3-1. Cei de la Liverpool, în ciuda omului în minus, au avut o perioadă bună, și au redus din nou din handicap, pe fondul neatențiilor din apărare. Nu mult a lipsit ca ei să și egaleze, dar Andrei Șișoe a apărat foarte bine.
Meciul s-a rupt abia după golul lui Stelian Luțescu, care a reușit să se desprindă de portarul advers, ieșit mult în afara careului, ca un adevărat libero, și să șuteze la vinclu. La 4-2, adversarii au căzut atât fizic, cât și moral, iar AMEFA s-a distanțat repede, punctând prin Raularian Rusu, Raul Giurgi și Florin Mureșan, și ratând și alte oportunități.
Probabil, dacă meciul ar mai fi continuat, diferența ar fi putut crește și mai mult. Dar, chiar și așa, rezultatul nu reflectă situația reală din teren, cei de la Liverpool ținând "aproape" cam trei sferturi din meci. Pentru AMEFA, această victorie, prima împotriva unei formații din primele șapte din clasament, este însă una importantă, de moral, care ne poate reda încrederea, șifonată după câteva rezultate negative.