luni, 19 septembrie 2011

Victorie la scor: PROSONIC - AMEFA 1-9 (1-4)

A treia partidă din acest campionat (a doua jucată efectiv) s-a desfăşurat duminică, 18 septembrie, de la ora 18, pe terenul CMC 1, în compania echipei PROSONIC. AMEFA s-a prezentat în următoarea formulă: Paul Şofron - Raularian Rusu, Adrian Macavei, Flaviu Marc, Tudor Boier, Adrian Părău, Andrei Şişoe.
Meciul a stat sub semnul întrebării doar în primele 15 minute, când AMEFA a deschis scorul printr-o spectaculoasă lovitură de cap a lui Tudor Boier, după care adversarii au reuşit să egaleze. AMEFA a dat imediat replica prin acelaşi Tudor Boier, iar până la pauză ne-am distanţat la 4-1 prin golurile lui Adrian Părău şi (din nou) Tudor Boier.
În a doua repriză s-a pus doar problema scorului. Adversarii s-au demoralizat repede şi au neglijat aproape complet defensiva, dar în atac s-au lovit de un portar, Paul Şofron, aflat în zi de graţie. În condiţiile acestea, AMEFA atacând mai mereu supranumeric, nu e de mirare că scorul a luat proporţii. Două goluri s-au înscris din degajări cu mâna ale lui Paul Şofron, deviate în poartă cu capul de Andrei Şişoe, respectiv de un fundaş advers. Andrei Şişoe a mai înscris şi cu un şut de la distanţă, alte două reuşite aparţinând lui Tudor Boier (golgeterul zilei) şi Adrian Părău (care a demonstrat multe calităţi tehnice la meciul său de debut).
Diferenţa de scor este poate mai mare decât diferenţa reală de valoare dintre cele două echipe, dar jucătorii de la AMEFA au avut şi un plus de atitudine şi concentrare.