sâmbătă, 14 septembrie 2024

AMEFA pierde ultimul amical înainte de startul oficial al sezonului, 1-3 (1-1) cu Juniorul Cluj

AMEFA a jucat ultimul amical de dinaintea începerii startului oficial al sezonului 2024-2025 în data de 8 septembrie 2024 (duminică), de la ora 17.30, pe teren propriu. Adversari au fost cei de la Juniorul Cluj, echipă care s-a înscris în Liga a 4-a în noul sezon, având un lot destul de bun, format preponderent din juniori.

Meciul a fost unul echilibrat, cu precădere în prima repriză. Oaspeții au deschis scorul foarte repede, în minutul 6, și au avut câteva oportunități de a se distanța pe tabelă în prima parte a reprizei. După minutul 20 însă meciul s-a echilibrat vizibil, iar AMEFA a devenit tot mai periculoasă. Spre finalul reprizei, Rareș Ciprian Câmpan a șutat în transversală, iar Vlad Miron a avut două mari ocazii. Golul egalizator a venit în cele din urmă, Darius Chindriș finalizând cu aplomb după o pasă venită de la Rareș Suciaghi: 1-1 (min. 43).

În repriza a doua, din nou băieții de la Juniorul au dominat partea de început, și au reușit să preia din nou conducerea în minutul 53. AMEFA a căutat să echilibreze jocul, dar diferența de condiție fizică dintre cele două echipe a început să se vadă tot mai mult spre finalul meciului. Schimbările au avut și ele rostul lor, dar jocul s-a fragmentat destul de mult. La ultima fază (minutul 90), oaspeții au înscris și golul de 3-1, scor cu care s-a încheiat partida.

Pentru AMEFA, noul sezon începe mâine, duminică, cu un meci din Cupa României (faza județeană), disputat în deplasare, la Gilău, cu Someșul Gilău, cu începere de la 17.30. Lotul AMEFA nu a suferit schimbări semnificative comparativ cu sezonul precedent, fiind legitimați doar doi jucători, Darius Chindriș (Ardealul Cluj) și Arthur Agopcsa (Avântul Bradu Luna de Sus). La aceștia se adaugă Mihnea Jurca, care a revenit după aproape un an petrecut în străinătate.