vineri, 30 august 2024

Un egal, o victorie și o înfrângere în primele amicale ale verii pentru AMEFA

AMEFA a început seria meciurilor amicale din această vară în 4 august, când a întâlnit pe teren propriu pe Luceafărul Ghirișu Român, un adversar tradițional în amicale. După un joc disputat și spectaculos, cu multe răsturnări de situație, meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4.

Peste două săptămâni, tot într-o zi de duminică, 18 august, și tot pe teren propriu, de la ora 18.30, AMEFA a jucat un alt amical, în compania echipei ACS Pădureni Chinteni. Meciul a fost destul de echilibrat, la pauză scorul fiind 1-1, iar în a doua repriză a fost la un moment dat 2-2. AMEFA s-a desprins pe final și a câștigat cu 4-2.

Ultimul meci amical s-a disputat duminică, 25 februarie, de la ora 18, cu o echipă nou înființată, ACS Someșu Rece. Oaspeții au deschis scorul chiar în primul minut, după o neatenție în defensivă, dar AMEFA a egalat pe parcursul primei reprize, scorul la pauză fiind 1-1. În a doua repriză, din nou echipa din Someșu Rece a preluat conducerea, 1-2. AMEFA a dominat categoric finalul de meci, dar nu a mai reușit să egaleze, astfel că a înregistrat prima înfrângere din amicalele din această vară.

Oricum, scorul acestor amicale este mai puțin important, scopul acestora fiind în primul rând ca jucătorii să se readapteze la efort după vacanța de vară, iar noii veniți să se poată integra în echipă. Deocamdată s-a concretizat un singur transfer, cel al lui Darius Chindriș, vârf de atac, venit de la Ardealul Cluj, golgeter al Ligii a 5-a în sezoanele precedente.

Din perspectivă competițională, pentru sezonul 2024-2025 al Ligii a 5-a, zona Cluj, s-au înscris inițial nu mai puțin de 18 echipe, fapt care a determinat Comisia de Competiții a AJF să împartă echipele în două serii, est și vest, de câte 9 echipe, urmând ca primele două clasate din fiecare serie să joace meciuri de play-off, iar celelalte echipe să joace meciuri de clasament (locul 3 din seria de vest cu locul 3 din seria de est, și așa mai departe). Între timp, Progresul Vlaha s-a retras, astfel că seria de vest a rămas cu doar opt echipe.

AMEFA a fost repartizată în seria de vest, alături de Viitorul Poieni, Voința Sâncraiu, Minerul Aghireșu, Viitorul Gârbău, Someșul Gilău, ACS Someșu Rece și Ardealul Cluj. În seria de est sunt ACS Pădureni Chinteni, Fodora Vultureni, Atletic Borșa, Inter Dezmir, Voința Pata, Progresul Sânnicoară, Luceafărul Ghirișu Român, Speranța Jucu și Sudinox Vișea. Campionatul va începe abia pe 22 septembrie, când AMEFA va juca în deplasare cu Ardealul Cluj. Înainte de acest joc însă va fi și o etapă de Cupa României (faza județeană), iar AMEFA va întâlni în deplasare pe Someșul Gilău, pe 15 septembrie.