duminică, 12 iunie 2022

Un nou rezultat de egalitate: AMEFA - Someșul II Gilău 2-2 (1-2)

AMEFA a avut un nou meci dificil, duminică, 5 iunie, de la ora 18, de data aceasta pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe terenul 2 (sintetic). Adversari au fost jucătorii de la Someșul II Gilău care, în acest sezon, sunt candidați serioși la titlul de campioni ai Ligii a 5-a, zona Cluj. De altfel, o victorie în acest meci le-ar fi asigurat, cel puțin temporar, prima poziție în clasament, în condițiile în care adversarii lor direcți, Avântul Bradu Luna de Sus, au stat în această etapă. Un contingent al echipei din Luna de Sus a fost chiar prezent la meci, susținând AMEFA ca niște suporteri, ceea ce a atras unele suspiciuni (nefondate) din partea unor jucători ai echipei din Gilău. Pentru AMEFA, lupta aceasta pentru prima poziție în clasament nu are nici o importanță, dovada fiind rezultatele de egalitate pe care AMEFA le-a înregistrat cu ambele candidate la șefie în acest retur. Este adevărat că în ambele meciuri AMEFA a avut, pentru o repriză și ceva, avantaj numeric pe teren.

Cele două echipe și brigada de arbitri la startul partidei. AMEFA, în roșu și negru, în prim-plan. Foto: Raularian Rusu

Pe o vreme caldă, care a necesitat și pauze de hidratare (câte una în fiecare repriză), AMEFA a evoluat cu: Alex Marchiș (46 Paul Șofron) - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan (69 Denis Alexandru), Robert Rus - Marius Frîncu, Sebastian Chiș - Marius Vlad Ciortea (79 Antonio Sălăjan), Rareș Suciaghi, Adrian Blendea - Mihnea Jurcă. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. La meci au mai asistat, din partea AMEFA: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan (suspendat, a stat în tribună), și studenții Cătălin Popa, Arnold Frei, Patrick Vitok și Matei Lutz.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Paul Narcis Bodocan la centru, ajutat de asistenții Ionuț Ovidiu Sabou și Tudor Horea Punteaș. Observator din partea AJF a fost domnul Doru Matei (Florești).

Partida a început foarte bine pentru AMEFA. La una din primele faze, Marius Frîncu l-a deschis foarte bine pe Mihnea Jurcă în partea dreaptă, acesta a centrat în fața porții, și Adrian Blendea a reluat simplu, din careul mic: 1-0 (minutul 6).

Încetul cu încetul, oaspeții au preluat frâiele jocului, forțând egalarea. AMEFA s-a apărat foarte bine și a încercat să contraatace periculos. Ocaziile mai mari le-au avut gilăoanii: un șut din afara careului a lovit bara laterală a porții apărată de Alex Marchiș. Era un avertisment pentru ceea ce avea să urmeze. Gabriel Ioan Pleșa a executat foarte bine, puternic și plasat, o lovitură liberă de la 30 de metri: 1-1 (minutul 33).

AMEFA a avut aproape imediat oportunitatea de a prelua din nou conducerea pe tabelă. Adrian Blendea a șutat de la marginea careului, portarul oaspeților a respins, însă doar până la Marius Vlad Ciortea, care a trimis alături din 6 metri.

Dacă nu a fost 2-1 pentru gazde, a fost în schimb 2-1 pentru oaspeți. Sebastian Chiș (cu prețul unei accidentări) și Marius Frîncu nu au reușit să oprească un jucător advers la mijlocul terenului, jocul nu a fost oprit (deși Sebastian Chiș se lovise la cap), oaspeții au scăpat spre poartă, iar Mihai Vele a finalizat cu un șut din careu, care a fost și deviat nefericit de Emil Trifan, păcălindu-l pe Alex Marchiș: 1-2 (minutul 43).

În prelungirile reprizei, acordate din cauza pauzei de hidratare, s-a petrecut una din fazele controversate ale partidei. Vasile Petrișor și Emil Trifan au luptat pentru un balon în careu, iar jucătorul oaspeților a căzut în urma contrei, solicitând penalty și văitându-se pentru lovitura primită. Arbitrul a ignorat faza și jocul a continuat, mingea ajungând în mâinile portarului Alex Marchiș, care apoi a degajat. Între timp, jucătorul oaspeților a continuat cu văicărelile și cu protestele, deplasându-se spre una din părțile laterale ale terenului și în cele din urmă ieșind de pe teren, solicitând de data aceasta asistență medicală. Arbitrul i-a acordat însă cartonașul galben, care era al doilea din acest joc pentru Vasile Petrișor, și astfel jucătorul oaspeților a fost eliminat (minutul 45+2). Nu a fost clar pentru ce a primit cartonașul galben jucătorul de la Gilău: pentru proteste sau pentru părăsirea terenului de joc fără acceptul arbitrului. Cert este că, din acel moment, Someșul II Gilău a jucat în zece oameni.

Cu un om în plus, AMEFA a trecut în a doua repriză la un sistem cu doar trei fundași, Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan și Emil Trifan, în vreme ce Robert Rus a avansat în linia de mijloc iar Rareș Suciaghi a trecut într-o poziție mai avansată la rândul său, aproape în linie cu vârful de atac, Mihnea Jurcă.

Pe de altă parte, cei de la Someșul II Gilău, având avantaj pe tabelă și un om în minus pe teren, s-au organizat exemplar și au făcut un meci foarte bun în a doua repriză, absorbind în mare măsură presiunea gazdelor și având câteva contraatacuri foarte tăioase, în urma cărora ar fi putut chiar să se desprindă decisiv pe tabelă. Astfel, Paul Șofron (intrat la pauză în locul lui Alex Marchiș) a fost de câteva ori pus serios la încercare de atacanții adverși, iar atunci când a fost depășit, Mihai Vele a șutat în bara laterală, dintr-un unghi foarte închis.

AMEFA a dominat teritorial jocul, a avut mai mult posesia în a doua repriză, dar a ajuns destul de rar în poziții de finalizare. Marius Vlad Ciortea a irosit două bune oportunități de egalare, dar nu la fel de mari ca și cea din prima repriză. Jucătorii de la Someșul II Gilău s-au apărat foarte bine, foarte exact, iar portarul lor a avut intervenții sigure, dând încredere întregii echipe.

Abia spre final a reușit AMEFA să concretizeze superioritatea numerică. Rareș Suciaghi a plecat lansat într-una din cursele sale tipice, pe partea stângă, a driblat tot ce i-a ieșit în cale, a ajuns în careu, și de pe linia de fund i-a pasat în fața porții lui Mihnea Jurcă, acesta îndeplinind o simplă formalitate: 2-2 (minutul 87). Câțiva dintre jucătorii oaspeți, inclusiv portarul, au protestat vehement, pretinzând că mingea ieșise de pe teren în momentul centrării. Golul a fost însă acordat.

Mai mult, AMEFA a avut și șansa victoriei. Marius Frîncu a șutat puternic de la distanță, portarul oaspeților a respins în față, iar Mihnea Jurcă, pe fază, a împins mingea în plasă. Golul a fost însă anulat pentru offside (minutul 90). Antonio Sălăjan a avut și el o bună oportunitate de a aduce victoria gazdelor, dar șutul său din lateral stânga, din careu, a ocolit cu puțin spațiul porții.

Oaspeții au încercat și ei, în ultimele minute și în prelungiri, să revină la conducere pe tabela de marcaj, dar fără succes.

După fluierul de final, câțiva jucători ai oaspeților și alte persoane din anturajul echipei din Gilău au avut unele discuții mai neprincipiale cu brigada de arbitri, în condițiile în care tensiunile se acumulaseră pe parcursul partidei. Până la urmă, lucrurile s-au liniștit.

Pentru șefia clasamentului lucrurile se vor lămuri în ultimele două etape, și cel mai probabil în ultima, când va avea loc meciul decisiv dintre Avântul Bradu Luna de Sus și Someșul II Gilău.

În ceea ce privește AMEFA, penultimul joc din acest sezon va avea loc duminică, 12 iunie, în deplasare, la Jucu de Sus, cu Speranța Jucu. Un rezultat bun ar putea însemna și o potențială clasare pe locul 6 la finalul campionatului.