vineri, 10 iunie 2022

Prima înfrângere din retur, cu doi oameni în minus: AS Borșa - AMEFA 3-0 (1-0)

Duminică, 29 mai, de la ora 18, pe o vreme bună pentru fotbal, AMEFA a jucat în deplasare la Borșa, într-un meci contând pentru etapa a 19-a a Campionatului Județean Cluj, Liga a 5-a, zona Cluj. Pentru AMEFA meciul reprezenta o șansă unică de a se apropia de locurile 3-5, în vreme ce AS Borșa avea nevoie de victorie pentru a-și păstra poziția a treia din clasament. Gazdele s-au impus relativ ușor, mai ales că au beneficiat de un avantaj numeric de doi jucători pe tot parcursul reprizei secunde, deși, paradoxal, au avut emoții până în ultimele minute, când s-au desprins decisiv pe tabelă.

Arbitrii și cele două echipe pregătite de start: AMEFA în prim-plan (în roșu și negru), AS Borșa în plan secund (în galben). Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Alex Marchiș - Marius Vlad Ciortea, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus - Denis Alexandru (72 Antonio Sălăjan), Giuseppe Perelli (40 Sebastian Chiș), Rareș Ciprian Câmpan, Mirel Mureșan, Rareș Suciaghi - Rareș Chesăuan.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, avându-l la centru pe Andrei Marius Jurcan, ajutat de asistenții Ionuț Ovidiu Sabou și Bogdan Claudiu Săbăduș. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu.

Cartonaș galben: Ovidiu Cezar Păcurar (AS Borșa, min. 79).

Cartonașe roșii: Mirel Mureșan și Rareș Ciprian Câmpan (ambii de la AMEFA, min. 45+1).

Meciul a început de la scorul de 1-0 pentru gazde, deoarece la prima acțiune de atac a acestora, Marius Cioban a trimis un șut puternic și plasat din marginea careului: 1-0 (min. 2).

AMEFA a încercat să echilibreze partida, dar nu prea a reușit, jucătorii fiind aparent incomodați de suprafața de joc, cu iarbă (naturală) destul de înaltă și denivelări. Așa e când ești obișnuit să joci doar pe teren sintetic... De altfel, pe lângă meciurile de pe teren propriu, AMEFA a jucat și ultimele două partide din deplasare tot pe sintetic, la Florești (cu Avântul Bradu Luna de Sus) și în cartierul Someșeni (cu Ardealul Cluj). Gazdele de la AS Borșa au zburdat în schimb pe teren, cel puțin în prima parte a partidei, până când și oaspeții s-au adaptat mai bine la condițiile de joc. Astfel, gazdele au dominat destul de clar în prima repriză, deși nu și-au creat chiar atât de multe ocazii. Totuși, în două rânduri, portarul Alex Marchiș a intervenit decisiv, la șuturi din apropiere, care ar fi mărit diferența pe tabela de marcaj în favoarea celor de la AS Borșa.

Ghinioanele au debutat pentru oaspeți în minutul 39, când Giuseppe Perelli s-a accidentat destul de grav (fără să fi fost atins de cineva) și a trebuit să fie înlocuit.

AMEFA a devenit mai periculoasă abia spre sfârșitul primei reprize. Chiar la ultima fază a reprizei, Robert Rus a șutat spre poartă din careu, mingea a fost deviată de un fundaș al gazdelor și a ajuns în partea stângă, de unde Mirel Mureșan a șutat, din unghi, peste transversală. A fost cea mai mare ocazie a oaspeților. Rareș Ciprian Câmpan i-a reproșat lui Mirel Mureșan că nu i-a pasat, în loc să șuteze, și de aici a rezultat o altercație surprinzătoare între cei doi jucători cu experiență de la AMEFA. Ambii au primit cartonașul roșu, și astfel AMEFA a rămas în nouă oameni.

În a doua repriză, AMEFA a trecut la un sistem 4-3-1, cu Denis Alexandru, Andrei Lakatos, Emil Trifan și Sebastian Chiș fundași, Marius Vlad Ciortea, Rareș Suciaghi și Robert Rus mijlocași, și Rareș Chesăuan atacant. Probabil nimeni nu mai credea că soarta partidei s-ar fi putut schimba în vreun fel, dar diferența dintre cele două echipe a făcut-o atitudinea. Gazdele, AS Borșa, au revenit de la cabine foarte relaxați, convinși că meciul este deja câștigat, indiferent de ceea ce ar face ei pe teren. În schimb, jucătorii de la AMEFA s-au mobilizat exemplar și au reușit, pentru aproape 40 de minute, să compenseze lipsa celor doi jucători eliminați.

AS Borșa a dominat ostilitățile, a ajuns destul de des la poarta apărată de Alex Marchiș, dar portarul de la AMEFA a făcut cu adevărat minuni în poartă, apărând o sumedenie de șuturi. Este interesant de remarcat că, în ciuda superiorității numerice, gazdele nu au fost capabile să creeze superioritate în careul advers, fiind nevoite să apeleze deseori la șuturi de la distanță, în loc să recurgă la combinații care să-i aducă în situații clare de gol. Încetul cu încetul, și jucătorii de la AMEFA au prins un pic de curaj și chiar au avut câteva contraatacuri periculoase, iar Rareș Chesăuan și Marius Vlad Ciortea au fost destul de aproape de egalare, ceea ce, cu siguranță, ar fi fost echivalentul unei ”bombe” pe terenul din Borșa, unde suporterii echipei gazdă erau deja destul de supărați pe incapacitatea favoriților de a mări diferența de pe tabelă cu doi oameni în plus pe teren.

În sfârșit, liniștea a venit pentru gazde în ultimele minute, când acestea au reușit în cele din urmă să combine eficient și să-l pună pe același Marius Cioban în situație de a finaliza, cu un șut din mijlocul careului, la vinclu: 2-0 (min. 82). AMEFA a încercat să dea replica, dar au fost surprinși pe contraatac: același Marius Cioban a scăpat singur în banda dreaptă, l-a driblat și pe portar, și a înscris în poarta goală: 3-0 (min. 89). Un hat-trick pentru Marius Cioban, și o victorie destul de clară pentru AS Borșa, conturată însă în mod decisiv abia spre final.

Jucătorii de la AMEFA merită felicitați pentru ardoarea cu care au jucat în repriza secundă, când, deși au fost cu doi oameni în minus, au părut de multe ori ca fiind egali numeric și valoric cu adversarii.