joi, 28 aprilie 2022

Același rezultat ca și în cupă, dar... invers: Ardealul Cluj - AMEFA 3-3 (3-0)

Duminică, 10 aprilie 2022, de la ora 17, pe terenul sintetic din cadrul Bazei Sportive ”Ardealul” din cartierul clujean Someșeni, pe o vreme rece și ploioasă, s-au înfruntat Ardealul Cluj și AMEFA. Meciul a semănat mult cu cel din Cupa României, disputat în noiembrie 2021, când s-a încheiat tot 3-3 după 90 de minute, doar că atunci AMEFA a avut un avantaj aparent liniștitor pe tabelă, conducând cu 2-0 și 3-1, pentru ca gazdele să revină și să egaleze. De data aceasta a fost invers: Ardealul a condus cu 3-0 încă de la începutul jocului, iar AMEFA a revenit incredibil în a doua repriză și a egalat la ultima fază.

Ardealul (în negru), brigada de arbitri și AMEFA (în albastru) la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Alexandru Marchiș) - Andrei Lakatos (46 Sergiu Bora), Giuseppe Perelli, Emil Trifan, Robert Rus (56 Denis Alexandru) - Rareș Ciprian Câmpan, Marius Frîncu, Rareș Suciaghi - Mihnea Jurcă (56 Adrian Tăutan), Rareș Chesăuan (73 Mirel Mureșan), Darian Soporan (80 Sebastian Chiș). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Alături de echipă a mai fost Raularian Rusu.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Ionuț Ovidiu Sabou la centru, ajutat de asistenții Cristian Blaga și Paul Cosmin Gligan. Observator din partea AJF a fost domnul Doru Dionisie Matei (Florești).

Partida a început foarte bine pentru gazde, care au crezut că au rezolvat meciul în mai puțin de 20 de minute. După o primă mare ocazie (min. 3), care n-a avut darul de a trezi apărarea oaspeților, primul gol a venit după un șut al lui Mihai Paul Velea din afara careului, ușor lateral stânga, la colțul lung, mingea mușcând gazonul exact în fața portarului Paul Șofron: 1-0 (min. 7).

Deși AMEFA a încercat să iasă la joc, tot gazdele au fost cele care au mai punctat de două ori, profitând de larghețea cu care a fost tratat Darius Lorincz, artizanul celor două faze din care s-a punctat, ambele plecate de la el, de pe partea dreaptă a atacului Ardealului. Mai întâi, acesta i-a pasat decisiv lui Tudor Matei în careu, iar șutul acestuia la colțul lung, printr-o ”pădure” de picioare, a fost puțin deviat și a intrat în plasă: 2-0 (min. 15). După doar două minute, același Darius Lorincz a înșirat mai mulți jucători de la AMEFA pe un traseu care a început în lateral dreapta și s-a încheiat în apropierea porții cu o altă pasă decisivă, de data aceasta către Mihai Paul Velea, care a reluat simplu, în poarta aproape goală, deși Andrei Lakatos a încercat să respingă (fără succes) de pe linia porții: 3-0 (min. 17).

La acest scor, meciul părea aproape terminat, ba mai mult, existau temeri că gazdele ar putea câștiga la un scor astronomic. Norocul oaspeților a fost că gazdele s-au ”culcat pe o ureche” și au părut foarte mulțumite de acest rezultat, concentrându-se mai mult pe conservarea scorului și nu pe mărirea avantajului (deși ocazii au mai avut).

Pe de altă parte, jucătorii de la AMEFA au părut să se trezească în sfârșit la realitate la 0-3 și au început să pună tot mai multă presiune la poarta adversă. Multe din acțiunile lor au fost dejucate de ieșirile oportune la offside ale apărătorilor Ardealului, dar în câteva situații ieșirea la offside n-a reușit, iar Darian Soporan și Rareș Chesăuan au avut oportunități uriașe de a înscrie, fiind însă blocați de portarul Ardealului, aflat și el în zi mare. Tot în prima repriză ar mai fi demn de notat un șut de la distanță al lui Robert Rus, care a ocolit însă de puțin vinclul porții.

În repriza a doua, AMEFA a trecut la un sistem 3-5-2, cu trei fundași centrali, avându-l pe Emil Trifan în postura de libero, în vreme ce Giuseppe Perelli a fost avansat la mijloc, iar Rareș Suciaghi a devenit al doilea vârf de atac, alături de Rareș Chesăuan. Mai mult, cei doi jucători de bandă, Mihnea Jurcă (mai apoi Adrian Tăutan) pe dreapta și Darian Soporan pe stânga au avut și ei sarcini eminamente ofensive. La mijloc, Marius Frîncu a coordonat foarte bine jocul echipei, alături de Rareș Ciprian Câmpan și Giuseppe Perelli.

Apărarea a avut mult de suferit, dar riscul a meritat. Chiar în primele minute ale reprizei secunde, Alex Marchiș, aflat în premieră în poartă pentru AMEFA la un meci oficial, a avut de apărat niște șuturi foarte periculoase, fiind ajutat de 3 ori (!!) și de barele porții, într-o singură acțiune de atac gazdele șutând de două ori consecutiv în bară!

Pentru AMEFA a fost însă un meci de totul sau nimic în această a două repriză, atacând furibund, și până la urmă această tactică a adus rezultate pe tabelă. Mai întâi, după o degajare lungă a portarului Alex Marchiș, Giuseppe Perelli a prelungit cu capul pe spate, fundașul de la Ardealul a ratat intervenția, dându-i posibilitatea lui Darian Soporan de a pătrunde de unul singur în careu pe partea stângă și de a înscrie la colțul scurt: 3-1 (min. 57).

Același Darian Soporan a mai avut de două ori ocazia de a marca pentru AMEFA, o dată chiar cu poarta goală... dar nu a reușit să nimerească cadrul porții. Și ceilalți jucători din atac au avut suficiente situații de a înscrie, dar gazdele au jucat bine în defensivă, s-au apărat prudent și atent, renunțând tot mai mult la faza ofensivă în favoarea unei apărări aparent impenetrabile.

Și totuși, această defensivă nu putea rezista la nesfârșit. La o simplă aruncare de la margine de pe partea dreaptă, efectuată de Adrian Tăutan lung în careu, Giuseppe Perelli a protejat mingea ca la baschet, iar Mirel Mureșan a reluat simplu, cu piciorul drept (!) din centrul careului, sub transversală: 3-2 (min. 82).

Așa cum era de așteptat, finalul a fost unul incendiar. În ultimul minut de prelungiri, Rareș Suciaghi a reușit faza meciului: o acțiune individuală de toată frumusețea, tipică pentru el, pornită din zona centrului terenului, dusă în viteză și încheiată după o suită de driblinguri cu un șut din careu la colțul lung, imparabil: 3-3 (min. 90+4).

După ultimul fluier al arbitrului, deși scorul a fost unul egal, gazdele erau deprimate ca și după o înfrângere, iar oaspeții, fericiți ca și după o victorie. Deși Ardealul este pe penultimul loc în clasament, lecția care trebuie învățată de aici este că nici o echipă, niciodată, nu trebuie subestimată, și toți adversarii trebuie tratați cu aceeași seriozitate și motivație.

Sperăm că pentru AMEFA lecția aceasta a fost învățată, și primul examen în acest sens va fi chiar meciul următor, programat duminică, 1 mai, de la ora 18, pe teren propriu, cu ultima clasată, Iris Cluj-Napoca. Deși este un meci cu ultima clasată, de pe acum putem bănui că nu va fi deloc un joc ușor, cei de la Iris jucând mereu foarte motivați cu AMEFA într-un derby local care are deja o scurtă tradiție.