vineri, 11 martie 2022

Amical: AMEFA - Sporting Apahida 2-6 (1-1)

Duminică, 27 februarie, de la ora 15, AMEFA a jucat cel de-al treilea meci amical de dinaintea returului în compania echipei de Liga a 4-a ACS Sporting Apahida. La oaspeți a evoluat (și a făcut-o chiar foarte bine) și fostul jucător al AMEFA, Horațiu Brici, care de altfel a și contribuit în mod esențial la organizarea acestui meci amical.

AMEFA a evoluat în prima repriză cu: Alex Marchiș - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Andrei Nemeș, Robert Rus - Rareș Sucigahi, Giuseppe Perelli, Rareș Ciprian Câmpan - Mihnea Jurcă, Rareș Chesăuan, Adrian Blendea. În a doua repriză au mai jucat, printre alții: Denis Alexandru, Vlad Miron, Emil Trifan, Sebastian Chiș, David Nistor, Bogdan Puskas, Antonio Sălăjan, la care s-au adăugat și câțiva jucători aflați în probe. Lucian Baciu și Sergiu Bora au fost de asemenea prezenți, dar nu au putut juca, fiind în continuare accidentați.

Meciul a fost echilibrat în prima repriză. AMEFA a început surprinzător de bine, iar Adrian Blendea a trimis două șuturi năpraznice, care au nimerit barele porții adverse. În cele din urmă, AMEFA a deschis scorul în urma unui contraatac, finalizat cu aplomb de către Mihnea Jurcă: 1-0. Oaspeții au dominat teritorial jocul, și atacurile au devenit tot mai periculoase. După câteva intervenții bune ale fundașilor și ale portarului Alex Marchiș, Sporting Apahida a găsit o breșă și a reușit să egaleze îniante de pauză: 1-1.

În a doua repriză, cu mulți jucători noi în echipă, AMEFA nu a mai făcut față, iar oaspeții au marcat gol după gol, ajungându-se la un moment dat la 1-5. Rareș Suciaghi a mai redus din diferență, după o pasă foarte bună pe culoar dată de Antonio Sălăjan: 2-5. Diferența de patru goluri s-a refăcut în finalul jocului, când oaspeții au mai punctat odată, pentru 2-6, care a fost și scorul final.

În ciuda înfrângerii, a fost un meci foarte util pentru AMEFA, iar pregătirile în vederea începerii returului continuă. Următorul joc amical se va disputa duminică, 13 martie 2022, de la ora 15, tot în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe terenul 2 (sintetic), în compania echipei Progresul Cornești (din Liga a 5-a, zona Gherla).