sâmbătă, 21 decembrie 2019

Liderul s-a impus fără prea multe emoții: AMEFA - Viitorul Poieni 3-7 (1-2)

După victoria de la Vlaha, jucătorii de la AMEFA aveau speranțe că vor reuși să pună probleme liderului, Viitorul Poieni, mai ales că de mult nu mai reușiseră să câștige în fața acestei echipe, iar meciul s-a desfășurat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, duminică, 17 noiembrie, de la ora 14. Pe o vreme bună pentru fotbal, incertitudinea privind câștigătoarea partidei s-a menținut până prin minutul 60, după care oaspeții s-au desprins decisiv, singura problemă care s-a mai pus fiind aceea a dimensiunii scorului. Oricum, comparativ cu precedentele partide, când cei de la Poieni conduceau cu 5-0 sau 6-0 încă din minutul 30, se poate spune că este o adevărată performanță.

AMEFA, în albastru, înaintea începerii jocului. De la stânga la dreapta, începând din plan depărtat, de lângă jucătorii oaspeților (în roșu): Emil Trifan (căpitanul echipei), Paul Șofron, Rareș Suciaghi, în spatele său se vede, în negru, domnul asistent Romeo Dumitriu, Robert Rus, Andrei Lakatos, așezat pe banca de rezerve se vede Ionuț Pintilie, Bogdan Puskas, Alex Chertes, Lucian Baciu, se vede pe bancă, având o cârjă, Cosmin Hetea, Sebastian Chiș, în spate, în picioare, domnul Gabriel Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan și doi dintre accidentați, Vlad Pop și Tudor Herlea. Foto: Raularian Rusu.
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus (75 Antonio Sălăjan) - Marius Someșan (59 Ionuț Pintilie), Rareș Ciprian Câmpan (68 Ovidiu Varo) - Alex Chertes (68 Vlad Ciortea), Lucian Baciu, Bogdan Puskas (59 Ovidiu Bozdog) - Rareș Suciaghi. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Pe bancă au mai fost: Tudor Herlea (accidentat), Giuseppe Perelli (accidentat), Vlad Pop (accidentat), Cosmin Hetea (grav accidentat, în așteptarea operației), Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și, în a doua repriză, domnul profesor Florin Moldovan.
Au arbitrat: Ioan Florin Câmpean la centru, Tudor Horea Punteaș și Szekely Zsolt - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Ioan Maja (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Raul Vasile Negru (min. 13), Emanuel Rareș Negru (min. 30) și Bogdan Ionuț Ienec (min. 85) - toți de la oaspeți.

Cele două echipe și brigada de arbitri la startul partidei. AMEFA, în albastru, a început cu (de la stânga la dreapta): Sebastian Chiș, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Baciu, Alex Chertes, Bogdan Puskas, Andrei Lakatos, Robert Rus, Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Paul Șofron și Emil Trifan. Foto: Raularian Rusu.
Cei de la Viitorul Poieni au început în forță și s-au desprins relativ repede pe tabelă. Mai întâi, Marian Alexandru Medrea a fost lansat în banda dreaptă, a intrat în careu și, deși aflat în unghi destul de închis, a șutat sub transversală, la colțul scurt, surprinzându-l pe Paul Șofron: 0-1 (min. 8).

În cursă spre primul gol. Foto: Viitorul Poieni (pagina de Facebook)

Aproape imediat diferența se putea dubla, dar Paul Șofron a avut două intervenții salvatoare consecutive. La poarta cealaltă, Rareș Suciaghi a scăpat liber, dar a fost faultat din spate la marginea careului de Raul Vasile Negru (min. 13). Arbitrul a considerat că este suficient cartonașul galben, deși erau circumstanțe de cartonaș roșu, fiind vorba de ultimul apărător, iar lovitura liberă n-a avut nici un rezultat. S-a făcut în schimb 0-2, după o frumoasă acțiune colectivă a oaspeților, desfășurată pe centru, și încheiată cu o pasă decisivă la Emanuel Rareș Negru, care, aflat suspect de liber (și posibil în offside, nesemnalizat), a trimis pe lângă Paul Șofron, dublând avantajul oaspeților (min. 16).

Golul de 2-0 al oaspeților, marcat de Emanuel Rareș Negru cu toată opoziția lui Paul Șofron, sub privirile lui Andrei Lakatos. Foto: Viitorul Poieni (pagina de Facebook)
La acest scor, jocul s-a mai echilibrat. Tot oaspeții au avut ocaziile mai mari, între care și o lovitură liberă de la mare distanță, dar bine executată, mingea lovind bara transversală (min. 30). Paul Șofron a mai avut câteva intervenții salutare, îndeosebi la marginea careului sau chiar în afara careului, suplinind fundașii centrali la fazele în care oaspeții au trimis mingi lungi, peste linia acestora.
AMEFA a revenit oarecum în joc spre finalul reprizei: la o centrare puternică de pe partea dreaptă a lui Alex Chertes, portarul oaspeților a respins imprudent în față, iar Rareș Suciaghi, pe fază, a trimis mingea puternic, în poartă: 1-2 (min. 39), scor cu care avea să se încheie repriza.

Rareș Suciaghi, aici într-un duel aprig pentru minge cu un fundaș advers, a adus speranța în tabăra gazdelor cu golul de 1-2. Foto: Viitorul Poieni (pagina de Facebook)
În repriza a doua, suspansul s-a mai păstrat doar vreun sfert de oră, timp în care ambele echipe au marcat o dată. Prima dată, oaspeții: o minge plimbată fără prea multe opreliști în careul gazdelor, a fost în cele din urmă întoarsă la Emanuel Rareș Negru care, demarcat, a trimis liniștit în plasă: 1-3 (min. 52). AMEFA a replicat prin Marius Someșan, care a înscris cel mai frumos gol al meciului, cu un șut de excepție de la marginea careului, în vinclu, deși era talonat de doi adversari: 2-3 (min. 57).
Viitorul Poieni a rezolvat repede soarta meciului, în șapte minute, între min. 60 și min. 67, când scorul a luat proporții, de la 2-3 la 2-6. Mai întâi, o minge trimisă la întâlnire în careu a fost reluată în plasă de Marian Alexandru Medrea: 2-4 (min. 60). Gazdele, care au jucat mai avântat, în încercarea de a egala, au părut să acuze șocul, și au primit imediat încă un gol: la o centrare de pe stânga, mingea a fost întoarsă în centru la Emanuel Rareș Negru, care a șutat plasat: 2-5 (min. 63). Apoi, Medrea Marian Alexandru a finalizat din careu, la o minge la care Emil Trifan a pierdut prim-planul: 2-6 (min. 67).

Oaspeții s-au desprins în repriza a doua. Bogdan Ienec, în roșu, aflat aici între Robert Rus (cu spatele) și Lucian Baciu. Foto: Viitorul Poieni (pagina de Facebook)
La acest scor, lucrurile s-au mai liniștit. Ambele echipe au mai avut ocazii, dar goluri au apărut abia în ultimele minute. În min. 85, Ionuț Pintilie a comis un fault în propriul careu, arbitrul a acordat penalty, dar oaspeții au încercat o schemă care nu le-a ieșit. AMEFA a mai redus din diferență: un un-doi început în propria jumătate de Rareș Suciaghi și Lucian Baciu a fost dus până în careul advers, cu Lucian Baciu pasând decisiv de pe partea dreaptă, și Rareș Suciaghi reluând din 6 metri: 3-6 (min. 88). La ultima fază a jocului, Marian Alexandru Medrea a mai punctat odată, cu un șut din interiorul careului, de pe partea dreaptă: 3-7 (min. 90+2).
Este o înfrângere dureroasă pentru AMEFA, care venea după o perioadă bună, dar succesul oaspeților nu poate fi contestat. Viitorul Poieni a jucat clar mai bine, au avut mai multe ocazii, și, din câte am văzut în acest tur de campionat, își merită cu prisosință fotoliul de lider.