luni, 12 noiembrie 2018

La scor de neprezentare: Viitorul Sânpaul - AMEFA 3-0 (2-0)

În etapa a 10-a a Campionatului Județean (Liga a 5-a), zona Cluj, AMEFA a întâlnit în deplasare pe Viitorul Sânpaul, duminică, 28 octombrie, de la ora 15. Pe o vreme bună pentru fotbal, în fața unui public puțin numeros (comparativ cu alte dăți), gazdele s-au impus cu un categoric 3-0, deși AMEFA a părut în prima jumătate de oră că poate mai mult.
Au evoluat formațiile:
Viitorul Sânpaul: Sebastian Florin Moldovan, Cristian Mihai Petrișor, Ciprian Ioan Pop (46 Nicolae Cucuruzan), Traian Andrei Mardan, Tudor Rareș Petrișor, Tudor Sorin Petrișor, Virgiliu Dumitru Dumbrăvan, Sergiu Marian, Marius Lingurar, Alin Lăcătuș, Cristian Cucuruzan. Delegat: Dănuț Tofan.
AMEFA: Tudor Herlea - Ionuț Pintilie (57 Andrei Lakatos), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Marius Someșan - Andrei Nemeș - Cosmin Hetea, Alex Chertes, Horațiu Brici, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli. Delegat: Raularian Rusu.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Cătălin Flonta la centru, Cătălin Hanga și Bogdan Răzvan Mateș - asistenți. Observator din partea AJF: Grigore Szabo (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Cristian Cucuruzan (min. 24) și Virgiliu Dumitru Dumbrăvan (min. 34).
Ambele echipe s-au prezentat cu un lot minimal de jucători; de la AMEFA au sosit până la începerea meciului fix 11 jucători, iar al 12-lea (Andrei Lakatos) a reușit să ajungă la pauză. În aceste condiții, sigur că și jocul a avut de suferit.
AMEFA a părut echipa mai bună în prima jumătate de oră, când s-a apropiat deseori destul de periculos de poarta adversă, dar, ca de obicei, s-a ratat nepermis de mult. Nici nu mai are rost să pomenim ocaziile. Gazdele au trecut rar de centrul terenului, dar când au făcut-o, au creat panică la poarta apărată de Tudor Herlea. Nu a fost de mirare așadar că în min. 31, după un șut anemic al lui Cristian Cucuruzan, Tudor Herlea a respins neglijent în față iar Marius Lingurar, pe fază, a reluat în plasă: 1-0 (min. 31). Gazdele au prins curaj și până la pauză și-au mărit avantajul, Sergiu Marian reluând în poartă o centrare venită de pe partea dreaptă: 2-0 (min. 44).
A doua repriză a fost mai echilibrată, din toate punctele de vedere. Viitorul Sânpaul a părut echipa mai lucidă, preocupată îndeosebi să nu primească gol, motiv pentru care și vârful de atac Cristian Cucuruzan s-a reprofilat fundaș central. AMEFA a atacat dar tot n-a reușit să spargă gheața, în vreme ce gazdele au făcut ravagii pe contraatac, ratând câteva bune oportunități (inclusiv două bare). Golul al treilea a venit însă dintr-o fază fixă, mai exact un corner, de pe partea dreaptă, executat precis la Traian Andrei Mardan, care a reluat cu capul din colțul opus al careului mic: 3-0 (min. 74).
Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la final, AMEFA pierde din nou, și este la al patrulea meci consecutiv fără gol marcat.