joi, 8 noiembrie 2018

Un nou record negativ: AMEFA - AS Borșa 0-9 (0-5)

Duminică, 21 octombrie, de la ora 16, AMEFA a întâlnit pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe AS Borșa, echipă situată în a doua jumătate a clasamentului, la fel ca și amfitrionii. Rezulta, teoretic, un meci echilibrat, judecând strict după poziția în clasament a celor două echipe. N-a fost însă deloc așa, și oaspeții au câștigat cu un scor aproape incredibil: 9-0, cea mai drastică înfrângere suferită pe teren propriu de AMEFA, și a doua ”all-time” după acel 13-0 încasat de la Ardealul Cluj în primăvară, în deplasare.
La AMEFA au revenit Horațiu Brici și Rareș Suciaghi, dar, deși au jucat 90 de minute, la amândoi s-a văzut pauza destul de îndelungată din activitatea fotbalistică.
După o ploaie zdravănă, terenul a fost un pic îmbibat cu apă, dar a ieșit soarele chiar înainte de începerea partidei și s-a mai zvântat. În tribune și pe marginea terenului, doar câțiva spectatori rătăciți. AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Vlad Pop (50 Lucian Macri), Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus (46 Ionuț Pintilie) - Marius Someșan - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Adrian Macavei, Gabriel Suciaghi, Radu Mihăescu, Ciprian Moldovan, Loredana Bufnea.
AS Borșa: Iosif Marian Farcaș (46 Lucian Ciprian Potor), Sergiu Adrian Mureșan, Nicolae Dorin Vasar, Constantin Merca, Ion Alexandru Măntărău (46 Paul Romulus Resiga), Mihai Sorin Gavrilă, Claudiu Florin Roșca (48 Flaviu Rusu), Valentin Măntărău, Lorand Butka, Flavius Andrei Bizo (54 Nicușor Bochiș), Cosmin Vasile Chiorean.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Andrei Budea la centru, Anghel Todea și Patricia Alexandra Pantea - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Teodora Albon. La meci a asistat și domnul Ioan Maja.
În ciuda scorului apocaliptic, AMEFA a avut cam la fel de multe oportunități de gol ca și oaspeții. Pare, la prima vedere, paradoxal. Dar gazdele au reușit performanța de a le rata absolut pe toate, chiar și din situații de unde e mai greu să ratezi decât să înscrii, în vreme ce oaspeții au dovedit o eficiență remarcabilă, punctând cu ușurință la aproape fiecare șansă, profitând și de defensiva extrem de fragilă a celor de la AMEFA.
Lucrurile s-au rezolvat repede, încă din primele minute. După ce Rareș Suciaghi a ratat singur cu portarul, un șut de la distanță a lui Valentin Măntărău nu a putut fi apărat de Tudor Herlea, care a reușit doar să atenueze viteza mingii, care a intrat cu încetinitorul în plasă: 0-1 (min. 7). Peste puțin timp, Flavius Bizo a trimis un lob perfect din lateral dreapta, mingea aterizând cu precizie în vinclu, la colțul lung: 0-2 (min. 10).
AMEFA a mai ratat câteva ocazii, prin același Rareș Suciaghi, dar și prin Giuseppe Perelli, Cosmin Hetea, Lucian Baciu sau Horațiu Brici. Dominarea gazdelor a fost însă întreruptă de acțiuni viguroase ale oaspeților, care, mai eficienți, s-au desprins decisiv după o pătrundere a lui Lorand Butka de pe stânga spre centru, încheiată cu un șut plasat de la marginea careului: 0-3 (min. 34). Scorul pauzei a fost stabilit de Flavius Bizo, cu un alt șut la vinclu de pe partea dreaptă: 0-4 (min. 39).
Dacă până acum, la 4-0 la pauză, echipele adverse se mai opreau sau mai încetineau ritmul jocului, AS Borșa n-a binevoit să se oprească. Astfel, în min. 49, după un contraatac, Paul Romulus Resiga a punctat din careu după o pasă de pe partea stângă: 0-5 (min. 49). După o altă fază asemănătoare, Cosmin Vasile Chiorean a scăpat singur cu Tudor Herlea în zona centrală și a finalizat elegant, cu un lob peste acesta: 0-6 (min. 53). Pe un alt contraatac, Paul Romulus Resiga și-a încercat și șutul din afara careului, și i-a ieșit: 0-7 (min. 59). Pe un contraatac purtat pe partea stângă, Cosmin Vasile Chiorean a finalizat și el cu puțin noroc, Tudor Herlea deviind mingea, dar nu suficient pentru a o scoate de pe traiectoria ce ducea spre poartă: 0-8 (min. 69). În minutul 74, după un corner al AMEFA, oaspeții au plecat pe un nou contraatac, finalizat de același Cosmin Vasile Chiorean (hat-trick), tot cu un lob, și apoi cu capul din apropierea porții: 0-9.
În ultimul sfert de oră nu s-au mai înscris goluri, deși ocazii au mai fost.
La un asemenea scor, orice alte comentarii sunt de prisos.