sâmbătă, 6 octombrie 2018

Nici de data aceasta: AMEFA - Someșul II Gilău 3-7 (1-4)

Pentru a doua dată în mai puțin de trei săptămâni, AMEFA a trebuit să întâlnească pe teren propriu pe Someșul II Gilău, echipă în fața căreia n-a reușit până în prezent nici o victorie, deși la precedenta întâlnire, disputată miercuri, 12 septembrie, AMEFA a obținut un succes - și anume calificarea în șaisprezecimile Cupei României, însă doar la penalty-uri, scorul fiind egal (2-2) la sfârșitul timpului regulamentar.
La acest meci, duminică, 30 septembrie, cu începere de la ora 17, în afară de vremea frumoasă de afară, lucrurile au stat mai prost pentru AMEFA. În primul rând au lipsit nu mai puțin de 6 jucători care începuseră titulari acel meci de cupă: Paul Șofron, Eugen Ciobanu, Emil Trifan (toți plecați din localitate), Horațiu Moldovan (suspendat), Bogdan Puskas (la servici) și Victor Iovănescu (accidentat). Nu mai amintim aici de jucătorii care absentează în mod obișnuit la AMEFA, plus alții, care de data aceasta au găsit altceva mai bun de făcut, așa că la meci au venit efectiv doar 13 jucători.
În schimb, cei de la Someșul II Gilău au primit întăriri de la echipa ”mare”, care avea pauză în Liga a IV-a. Astfel, oaspeții au plecat din start cu prima șansă.
Pentru AMEFA au evoluat: Tudor Herlea - Vlad Pop, Andrei Lakatos, Rareș Ciprian Câmpan (cpt.), Robert Rus - Cosmin Hetea, Vlad Chertes (56 Andrei Nemeș), Marius Someșan, Lucian Baciu - Radu Neag (73 Ionuț Pintilie), Giuseppe Perelli. Alături de echipă au mai fost: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Cosmin Matifălean (cameraman).
Someșul II Gilău: Flaviu Lucian Petric, Daniel Gheorghe Semerean, Paul Cristian Craveț (54 Nicolae Mihai Sfârlea), Viorel Coman, Cristian Vasile Marinca, Mihai Ionuț Vele (65 Raul Ștefan Semerean), Vasile Prigoană, Rareș Marius Mateș, Alexandru Gherman, Vlad Emilian Niște, Vasile Petrișor.
Au arbitrat: George Suciu (Câmpia Turzii) la centru, ajutat de Tudor Horea Punteaș și Szekely Zsolt (ambii din Cluj-Napoca) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Ionel Suciu (Cluj-Napoca).
Cartonaș galben: Cosmin Hetea (min. 86).
Meciul a fost destul de echilibrat în prima repriză, cu un ușor plus de partea oaspeților, care au și ratat o ocazie uriașă în primele minute, prin Alexandru Gherman, care l-a depășit și pe Tudor Herlea, dar, intrat ușor în unghi, a șutat în bara laterală, deși era cu poarta goală în față. Până la urmă, gilăuanii au deschis scorul după un un-doi în viteză în centru, în urma căruia Rareș Marius Mateș a scăpat singur cu portarul și a punctat: 0-1 (min. 24).
AMEFA a încercat să dea o replică cât mai consistentă și a avut câteva acțiuni bune de atac, în special prin Radu Neag. La poarta cealaltă, oaspeții au ratat desprinderea la o fază la care Tudor Herlea a fost depășit, dar Andrei Lakatos a salvat de pe linia porții (min. 30).
După câteva încercări, între care merită amintit un șut la vinclu scos în mod miraculos de portarul advers, Radu Neag a reușit să egaleze, cu un lob peste portar, ieșit neinspirat, din pasa lui Alex Chertes: 1-1 (min. 37).
Bucuria gazdelor n-a ținut decât un minut. După un corner de pe partea dreaptă, Vlad Emilian Niște s-a înălțat printre fundașii de la AMEFA și a trimis cu capul sub bară: 1-2 (min. 38). Cu moralul la pământ, jucătorii de la AMEFA au mai luat două goluri, unul după altul: prima dată Vasile Petrișor a depășit pe flancul stâng toți jucătorii care îi erau în cale și a finalizat din careu - 1-3 (min. 42) - iar imediat după reluarea jocului de la centru, Vlad Emilian Niște a scăpat singur cu Tudor Herlea și a punctat fără probleme: 1-4 (min. 43).
Soarta meciului s-a jucat practic în aceste câteva minute, în care gazdele au părut complet debusolate, incapabile să reacționeze, sau să se apere.
În repriza a doua, ambele echipe au fost mai prudente, dar cu toate acestea s-au înscris destule goluri. În min. 56, pe contraatac, Vasile Petrișor a trimis o pasă lungă spre Vlad Emilian Niște, care a scăpat iarăși singur cu Tudor Herlea: 1-5.
Golul meciului i-a aparținut totuși lui Cosmin Hetea, care a șutat incredibil de la 40 de metri, direct în vinclu: 2-5 (min. 63). Giuseppe Perelli a avut și el ocazia de a-și trece numele pe lista marcatorilor, dar a trimis pe lângă poartă din 6 metri (min. 65) iar lovitura liberă executată de Andrei Nemeș a fost scoasă de portarul advers de sub transversală (min. 72), la fel ca și șutul lui Cosmin Hetea (min. 74).
Și, dacă gazdele nu au fost în stare să reducă și mai mult din diferență, au înscris oaspeții. După mai multe faze la care s-a remarcat Tudor Herlea, în min. 80 Vasile Petrișor a trimis o diagonală precisă la Alexandru Gherman, care, deși jenat de Robert Rus, nu a greșit ținta din interiorul careului: 2-6.
La o urcare în atac a fundașilor de la AMEFA, Robert Rus a fost faultat în marginea careului, mingea a ajuns la Andrei Lakatos, care a șutat cu sete de la 17 metri, la colțul porții: 3-6 (min. 88). Oaspeții au acuzat faptul că arbitrul a fluierat inițial fault dar el a indicat centrul terenului, acordând golul, deoarece gazdele au materializat avantajul. Ca lucrurile să fie perfect clare, în ultimul minut de joc, Alexandru Gherman, scăpat liber pe dreapta, a pasat în fața porții lui Vlad Emilian Niște, care a finalizat din apropiere, stabilind scorul final: 3-7.
A fost o victorie clară a celor de la Someșul II Gilău, echipa care în mod evident a fost mai bună. AMEFA a arătat bine în anumite momente, unii jucători au făcut un meci destul de bun, dar a lipsit concentrarea în momentele-cheie, decisive, când oaspeții s-au desprins, pe finalul primei reprizei, respectiv la mijlocul reprizei secunde, când nu s-au materializat ocaziile avute la poarta adversă, într-un moment în care, la un ipotetic 3-5, se mai putea spera.
AMEFA rămâne fără nici un punct obținut pe teren propriu în această ediție de campionat, toate cele 7 puncte (2 victorii și un egal) fiind culese pe terenuri străine. Oare când se va sparge și această serie neagră? Așteptăm cu nerăbdare, mai ales că urmează alte două meciuri foarte grele acasă: cu Viitorul Gârbău, ocupanta locului 2, duminică, 7 octombrie, de la ora 16, în campionat, și cu CS Florești, una dintre pretendentele la titlu de campioană în Liga a IV-a, miercuri, 10 octombrie, de la ora 20, în șaisprezecimile Cupei României, faza județeană.