sâmbătă, 27 octombrie 2018

Scorul spune totul: Inter Dezmir - AMEFA 5-0 (4-0)

Duminică, 14 octombrie, de la ora 16, pe o vreme frumoasă, Inter Dezmir a dispus de AMEFA cu categoricul scor de 5-0, ecuația jocului fiind rezolvată încă de la pauză, când era deja 4-0. AMEFA a evoluat destul de curajos în anumite momente, dar n-a reușit nici măcar golul de onoare, în vreme ce gazdele au fost foarte eficiente în prima repriză, când au înscris la fiecare ocazie, pentru ca în a doua să o lase mai moale și să-și permită și unele ratări, și un singur gol.
Au evoluat:
Inter Dezmir: Alex Căpățână - Vadim Zabica (60 Gabriel Emanuel Dobra), Călin Daniel Tripon, Tudor Diacenco (87 Costin Sebastian Samir), Traian David Mocan, Cătălin Bogdan Vescan, Bogdan Eduard Cozma (46 Sergiu Petru Albescu), Ciprian Paul Sâncrăian (62 Victor Sonea), Robert Ujvari (46 Alex Răzvan Pârăuan), Sergiu Gorgan, Andrei Vlad Chiorean (85 Vasile Sămărtean).
AMEFA: Tudor Herlea - Vlad Pop, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Horațiu Moldovan (80 Paul Șofron) - Giuseppe Perelli (46 Ionuț Pintilie) - Andrei Nemeș, Robert Rus, Alex Chertes, Cosmin Hetea - Radu Neag. Alături de echipă a mai fost Raularian Rusu.
A arbitrat o brigadă din Cluj-Napoca, cu Andrei Budea la centru, Szabo Gero și Andreea Klein - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca).

Cele două echipe aliniate la start, AMEFA în roșu și negru

În mod curios, AMEFA a avut prima mare ocazie, prin Radu Neag, care a trimis mingea în transversală de la marginea careului (min. 6). Gazdele au rezolvat repede meciul în intervalul dintre minutele 10 și 17, cu faze similare: angajare din centru pe partea dreaptă la Sergiu Gorgan, pasă în fața porții la Andrei Vlad Chiorean - pentru golurile de 1-0 (min. 10) și 2-0 (min. 14), sau șut la poartă a lui Sergiu Gorgan - pentru golul de 3-0 (min. 17). În finalul primei reprize, după o minge bâlbâită în propriul careu de apărarea oaspeților, un jucător al gazdelor a șutat din unghi la poartă, Tudor Herlea a respins mingea la Călin Daniel Tripon, care a înscris din apropiere: 4-0 (min. 43).
În a doua repriză, jocul a fost mai echilibrat. S-au ratat mai multe ocazii la ambele porți, de la AMEFA în special prin Radu Neag. Gazdele au reușit în cele din urmă să mai înscrie un gol, chiar pe când la AMEFA se pregătea să intre Paul Șofron, ca jucător de câmp, deoarece din cauza fracturii la deget nu a putut să stea în poartă. Horațiu Moldovan, care trebuia să fie schimbat, a dorit să efectueze schimbarea dar arbitrul a făcut semn că aceasta se va face la următoarea fază, așa că Sergiu Gorgan a scăpat iarăși pe partea dreaptă, a centrat în fața porții de unde Victor Sonea a reluat în plasă cu un plonjon spectaculos: 5-0 (min. 80).
Inter Dezmir rămâne una dintre echipele valoroase ale seriei, în vreme ce AMEFA se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului.