sâmbătă, 22 septembrie 2018

Mai ușor decât credeam: Viitorul Mihai Georgescu - AMEFA 4-9 (2-5)

Duminică, 16 septembrie, pe o vreme foarte călduroasă, și în fața a circa 30 de spectatori, AMEFA a întâlnit în premieră într-un meci oficial pe Viitorul Mihai Georgescu, echipă care până acum a evoluat în Liga a 4-a Cluj, dar care în acest an a retrogradat în mod voluntar în Liga a 5-a. Meciul s-a disputat pe terenul sintetic de la Baza Sportivă Unirea din cartierul Mănăștur de la ora 17. Gazdele, Viitorul Mihai Georgescu, nu jucaseră în primele două etape, amânând partidele, deoarece se bazează în mare măsură pe elevi, care încă nu veniseră din vacanță. Nici la acest meci nu s-au prezentat prea grozav, având doar 10 jucători care au putut fi trecuți pe foaia de arbitraj, astfel că practic au evoluat tot timpul cu un om în minus.
AMEFA a avut noroc din acest punct de vedere, deoarece, printr-un context de împrejurări care sperăm să nu se mai repete, doar 11 jucători valizi au putut fi prezenți, niciunul nefiind însă portar ”de meserie”. Astfel, de voie, de nevoie, în prima repriză a stat în poartă Cosmin Hetea, iar în a doua repriză Vlad Pop, și nu s-au efectuat schimbări (din fericire, nu au fost accidentări). Jocul a fost la discreția oaspeților și scorul, în mod normal, ar fi trebuit să fie și mai mare, dacă nu s-ar fi instalat încă de la început o anumită stare de auto-mulțumire și de certitudine că cele 3 puncte vor fi ale AMEFA.
Astfel, cei 11 care au evoluat pentru AMEFA au fost următorii: Cosmin Hetea - Vlad Pop, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș, Marius Someșan, Alex Chertes, Lucian Baciu - Ionuț Pintilie, Giuseppe Perelli. Au mai asistat la meci: Victor Iovănescu (accidentat), Radu Neag (suspendat), Szekely Janos, Raularian Rusu, Cosmin Țurcă, Cosmin Matifălean (cameraman).
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Torok Gyurko Zoltan Attila la centru, Dragoș Ionuț Mureșan și Cristian Adrian Câmpean - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Monica Rigo. S-a acordat un singur cartonaș galben, unui jucător al gazdelor.
Meciul a început cu două goluri foarte rapide. În secunda 30, Horațiu Popa a șutat foarte bine de la distanță, mingea intrând în poartă sub transversală: 1-0. AMEFA a replicat imediat, după o fază de atac bine construită de Lucian Baciu și Alex Chertes pe stânga, acesta din urmă a făcut un un-doi cu Ionuț Pintilie și apoi a trimis în fața porții, de unde Giuseppe Perelli nu a ratat: 1-1 (min. 2). Peste doar câteva minute, Andrei Nemeș îl angajează foarte bine pe Lucian Baciu pe un culoar în centru, acesta intră în careu și înscrie: 1-2 (min. 6). După o minge foarte lungă a lui Robert Rus, Giuseppe Perelli a reușit să-și depășească adversarul și să trimită pe lângă portar: 1-3 (min. 25). Peste doar un minut, Lucian Baciu centrează foarte bine de pe partea stângă pentru același Giuseppe Perelli, care reia simplu din careul mic: 1-4 (min. 26). Gazdele au redus din diferență după o eroare în defensiva AMEFA, Szekely Levente Attila interceptând un balon și șutând la colțul scurt: 2-4 (min. 35). Repriza s-a încheiat cu o nouă reușită a oaspeților: Andrei Nemeș a centrat pe jos de pe partea dreaptă și Lucian Baciu, de pe partea cealaltă, a reluat în plasă: 2-5 (min. 44), scorul pauzei.
La acest rezultat, jucătorii de la AMEFA au redus turațiile (și așa destul de scăzute), și Viitorul Mihai Georgescu a profitat, înscriind din nou în primul minut, și al celei de-a doua reprize, după un contraatac în care au dejucat pasul greșit la offside al oaspeților, atacantul lor l-a depășit și pe portarul Vlad Pop, a trimis în fața porții goale de unde Cristian Coroian a îndeplinit o simplă formalitate: 3-5 (min. 46). Diferența de 3 goluri s-a refăcut după puțin timp: Marius Someșan a centrat de pe dreapta, Giuseppe Perelli a așezat pentru Lucian Baciu, care a punctat din apropiere: 3-6 (min. 53). Gazdele au revenit iar la doar două goluri diferență, după o nouă intercepție în ofensivă, mingea fiind pasată la Szekely Levente Attila, care a șutat plasat de la marginea careului: 4-6 (min. 63).
Scorul a căpătat proporții abia spre finalul partidei. După o suită de ratări, Giuseppe Perelli a reușit în cele din urmă să marcheze din nou, după ce a fost servit ideal de un adversar, care încerca să degajeze: 4-7 (min. 77). A venit și rândul altora să marcheze. Mai întâi, Cosmin Hetea care, după o ratare, a punctat din careu după o pasă filtrantă a lui Lucian Baciu: 4-8 (min. 82). Apoi Alex Chertes, tot din careu, din pasa lui Robert Rus: 4-9 (min. 89).
Un scor mai degrabă specific pentru futsal dar care reflectă în mare măsură realitatea. AMEFA ar fi putut câștiga la o diferență și mai categorică dacă n-ar fi lipsit, în unele momente, concentrarea. Pe de altă parte, gazdele au profitat de lipsa unui portar și au marcat la aproape fiecare șut pe spațiul porții. Până la urmă, contează mai mult cele trei puncte și mai puțin golaverajul. Oricum, AMEFA se află momentan pe locul 4 în clasament după trei etape, cu 6 puncte, în față aflându-se Speranța Jucu și Avântul Bradu Luna de Sus cu 9 puncte și Viitorul Gârbău cu 7 puncte.
Urmează un meci mult mai dificil pentru AMEFA, pe teren propriu cu Viitorul Poieni, campioana din sezonul precedent, care a avut un start mai ezitant de campionat, având momentan 4 puncte cu care (și prin prisma golaverajului) se află pe locul 7.