marți, 9 septembrie 2014

Campionatul începe rău: AMEFA 1911 - AMARENA 3-4 (1-3)

AMEFA 1911 a debutat în divizia B a campionatului ”Fair-Play”, divizia B, sezonul 2014-2015, joi, 4 septembrie, de la ora 22, pe eternul CMC 2, primul adversar fiind o mai veche cunoștință, AMARENA, echipă împreună cu care am promovat din divizia D (și am ”sărit” o divizie ca urmare a comprimării numărului acestora). AMEFA a avut din nou probleme de lot, dar până la urmă s-au prezentat următorii: Andrei Șișoe - Flaviu Bercheșan, Sergiu Ripaș - Cosmin Olosutean, Raul Tat - Călin Pop, Paul Brie. Rezervă: Raularian Rusu. Cartonașe galbene: Raul Tat și Cosmin Olosutean, respectiv un jucător de la AMARENA.
Meciul a fost unul destul de echilibrat, cu un plus pentru AMARENA în prima repriză, și unul pentru AMEFA în partea a doua, la care se adaugă un minus pentru arbitru, care a încins spiritele fără să fie nevoie. Noroc că jucătorii din cele două echipe se cunosc și sunt prieteni! Astfel, în prima repriză, jocul s-a desfășurat mai degrabă la mijloc, fără faze notabile la cele două porți. AMEFA 1911 a reușit să deschidă scorul prin Raul Tat, cu un șut de la distanță. Apoi a venit momentul în care arbitrul a intervenit nefericit în joc, acordând penalty pentru AMARENA, la un henț involuntar în careu al lui Cosmin Olosutean (pe principiul că orice henț se pedepsește). Adversarii au egalat din penalty. Ultimele minute din prima repriză au fost iarăși foarte dificile pentru AMEFA, în condițiile în care echipa acumulase cinci faulturi, pe fondul unui arbitraj prea strict, și AMARENA a avut două lovituri de la 9 m. Andrei Șișoe a apărat-o pe prima iar la a doua mingea s-a dus în transversală, de unde a sărit în afara careului, iar de acolo un fundaș advers a șutat pe jos și înscris: 2-1. Mai mult, la una din ultimele faze ale primei reprize, AMARENA a reușit să se desprindă la 3-1 după o acțiune colectivă.
În repriza a doua, AMEFA a revenit în joc, dominând per ansamblu și încercând să puncteze, în vreme ce AMARENA a contraatacat periculos, dar Andrei Șișoe a apărat bine. În cele din urmă, AMEFA a egalat, prin Paul Brie și Cosmin Olosutean, după mai multe faze de poartă. În final, ambele echipe au căutat lovitura decisivă. Deși AMEFA părea echipa ”pe val”, AMARENA a reușit golul victoriei cu câteva minute înainte de final. AMEFA a mai avut odată șansa egalării, arbitrul acordând un penalty la o fază identică cu cea din prima repriză, la un henț în careu, dar Paul Brie a ratat.
La ultimele faze s-a remarcat din nou arbitrul, care a acordat cartonașe galbene fără să fi fost neapărat nevoie, la niște faulturi de joc. Tocmai asta mai lipsea, în condițiile în care echipa începe pe minus și ca rezultat, și din punct de vedere financiar. AMEFA debutează cu înfrângere în divizia B după un meci echilibrat în care orice rezultat ar fi fost posibil. Este adevărat că AMARENA a gestionat mai bine finalurile de repriză și momentele tensionate, în favoarea ei. Rămâne de văzut cum se va prezenta AMEFA în etapele următoare și în ce măsură se va putea baza și pe alți jucători care au participat la promovarea din sezonul precedent.