vineri, 11 iulie 2014

Un succes venit tocmai la timp: AMEFA 1911 - FPG 8-4 (2-1)

După două înfrângeri nescontate, au fost multe probleme pentru alcătuirea echipei pentru meciul cu FPG, programat sâmbătă, 28 iunie, de la ora 17, majoritatea componenților lotului având de disputat finala Cupei Madisz în aceeași zi, de la ora 18, pe un alt teren. În consecință, AMEFA a apelat și la jucători folosiți mai puțin, rezultând următoarea echipă: Vlad Săuca - Sergiu Ripaș, Mădălin Petcu - Vasile Trif, Cătălin Palfi - Ionuț Truță. La începutul reprizei secunde s-a accidentat Cătălin Palfi (entorsă), iar în locul său a jucat până la final Raularian Rusu. Un alt element care a jucat un rol important a fost căldura sufocantă.
AMEFA 1911 a dominat destul de clar partida, având în Vasile Trif principalul coordonator și ”motivator”. Cu toate acestea, cei de la FPG au deschis scorul, după o combinație în careul celor de la AMEFA. Până la pauză însă AMEFA a întors rezultatul, prin golurile marcate de Sergiu Ripaș, urcat în atac la un corner, și Cătălin Palfi, din careu.
În a doua parte, suspansul și echilibrul s-a menținut pentru puțin timp, FPG reușind la un moment dat să egaleze. A început apoi recitalul lui Ionuț Truță ”Gozi”, vârful de atac al lui AMEFA care, beneficiind și de ajutorul colegilor de echipă, a înscris de nu mai puțin de cinci ori, rezolvând partida. Și Vasile Trif a încercat de mai multe ori să-l învingă pe goalkeeper-ul de culoare al celor de la FPG, dar i-a ieșit o singură dată, chiar în final. Între timp, și cei de la FPG au mai punctat de două ori, dar rezultatul final, 8-4, exprimă destul de corect raportul de forțe de pe teren.
AMEFA 1911 avea nevoie ca de aer de această victorie, pentru a rămâne ”în cărți” la primul loc în divizia D. Urmează meciul cu U, decisiv în acest sens.