joi, 10 iulie 2014

O înfrângere nu vine niciodată singură: Tottenham - AMEFA 7-5 (2-4)

După o perioadă de opt luni fără înfrângere, AMEFA 1911 a suferit în mod surprinzător a doua înfrângere consecutivă joi, 19 iunie, de la ora 19, pe terenul CMC 1, în fața unei echipe abordabile, Tottenham, cu care câștigase lejer, 12-2, în sezonul regulat. Din păcate, tensiunile și certurile de la meciul precedent, precum și alte cauze, mai mult sau mai puțin obiective, au făcut ca AMEFA să înceapă partida în doar patru oameni: Andrei Șișoe - Vasile Trif, Raul Negru și Sebastian Rad, pe parcursul primei reprize apărând și Tudor Boier, care a luat însă cartonaș roșu în a doua repriză, astfel că adversarii au avut tot meciul un om în plus pe teren, iar la început și la sfârșit chiar doi oameni în plus.
Chiar și cu doi oameni în minus, AMEFA 1911 a controlat partida în prima repriză. Sebastian Rad a reușit un hat-trick de senzație, în timp ce Tottenham a marcat un singur gol, astfel că la venirea lui Tudor Boier scorul era 3-1 pentru AMEFA și existau premise pentru un rezultat pozitiv. Vasile Trif a majorat diferența din 9 metri (acordat pentru un cumul de 6 faulturi ale adversarilor) însă Tottenham a marcat înainte de pauză pentru 4-2. AMEFA a mai beneficiat de un 9 metri, dar Tudor Boier a ratat.
În a doua repriză, eforturile depuse de jucătorii de la AMEFA și-au spus cuvântul și Tottenham a revenit în forță, egalând (4-4). De aici, meciul a fost pe ”muchie de cuțit”. Vasile Trif a reușit un nou gol pentru AMEFA, dar adversarii au egalat din nou. Momentul psihologic s-a consemat la eliminarea lui Tudor Boier, pentru un gest nesportiv. AMEFA a rămas cu doi oameni în minus și nu a mai făcut față forcingului de final al adversarilor, care au mai punctat de două ori pentru o victorie probabil nesperată.
AMEFA 1911 pierde prima poziție în clasament după aceste două înfrângeri și trebuie să obțină maximum de puncte în ultimele trei partide pentru a mai putea spera la titlul de campioană a diviziei D ”Fair-Play”. Din păcate, în acest meci, numărul insuficient de jucători a făcut ca echipa să nu poată termina în picioare partida (Sebastian Rad a și vomat la pauză din cauza efortului depus în prima repriză). Sperăm ca aceste probleme să se regleze și să nu ne înecăm ca țiganul la mal chiar în ultimele etape.