miercuri, 5 februarie 2014

A noua victorie consecutivă: GLADIATOR - AMEFA 5-7 (1-3)

Sâmbătă, 1 februarie, de la ora 17, pe o vreme rece și un teren înghețat, cu nămeți pe margine, AMEFA 1911 a obținut cea de-a noua victorie consecutivă din campionatul ”Fair-Play”, divizia D, în fața unei echipe aparent noi, GLADIATOR, care a luat locul rău-famatei BURTOȘII. Adversarii au venit doar șase, așa că s-a jucat 5+1. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Andrei Șișoe - Mădălin Petcu, Alex Mureșan ”Kinder”, Sergiu Ripaș, Adrian Oltean, Lucian Dodea, Raul Tat, Raul Negru.
Partida a fost totalmente la discreția echipei AMEFA, jucătorii tratând cu superficialitate meciul în partea a doua când, în loc de un scor-fluviu pentru AMEFA, s-a dat posibilitatea echipei adverse să reducă din handicap.
În prima parte, Adrian Oltean a deschis scorul, cei de la GLADIATOR au egalat, dar AMEFA s-a distanțat repede pe tabelă prin ”dubla” lui Raul Tat, care a stabilit rezultatul la pauză: 3-1.
În a doua repriză, golurile au curs în poarta celor de la GLADIATOR, autori fiind Adrian Oltean, Lucian Dodea (de două ori) și Raul Negru. Din păcate, la scorul de 6-1, cei de la AMEFA au trecut la ”finețuri” și execuții spectaculoase, dar ineficiente, ratând nenumărate șanse de gol și lăsând descoperită apărarea. În aceste condiții, adversarii au reușit, prin contraatacuri supranumerice, să marcheze de patru ori și să se apropie la două goluri diferență pe tabela de marcaj.
Importante sunt însă, în cele din urmă, cele trei puncte. Totodată, consemnăm cea de-a noua victorie consecutivă a echipei AMEFA 1911, care nu a mai pierdut un meci din octombrie.