joi, 28 noiembrie 2013

Victorie şi cu ocupanta locului 3: AMEFA 1911 - TUNARII 5-2 (2-0)

Seria pozitivă a continuat pentru AMEFA 1911 vineri, 22 noiembrie, de la ora 21, când un nou succes a fost obţinut în faţa unui adversar puternic, TUNARII, echipă care, la ora jocului, era clasată pe ultima treaptă a podiumului diviziei D din campionatul Fair-Play. AMEFA a făcut însă un nou meci foarte bun, câştigând de o manieră categorică, având pe teren pe următorii: Andrei Şişoe - Tudor Boier, Andrei Sebesi, Alex Mureşan, Robert Macula, Lucian Dodea, Vlad Oltean, Raul Negru.
În prima repriză, ambele echipe au evoluat bine, cu singura diferenţă că AMEFA a avut un plus semnificativ la finalizare, dar şi în poartă, Andrei Şişoe făcând o partidă mare şi scoţând foarte multe mingi dificile. Deşi a început fundaş, Tudor Boier a reuşit primul gol pe un contraatac foarte rapid, iar Robert Macula a mărit diferenţa şi a stabilit scorul pauzei cu un şut la colţul lung.
În partea a doua, AMEFA a dominat şi mai clar jocul, având perioade prelungite de posesie şi construcţie. Acelaşi Tudor Boier a marcat pentru 3-0 în urma unui corner, cu capul. Adversarii au reuşit să marcheze la rândul lor, dar a fost un simplu "foc de paie", Raul Negru punctând de două ori după acţiuni elaborate de construcţie, finalizate simplu, cu poarta goală. La scorul de 5-1, când nimic nu se mai putea întâmpla, la ultima acţiune a meciului, TUNARII au redus din diferenţă, stabilind scorul final, 5-2.
Pentru AMEFA 1911 seria neîntreruptă de victorii continuă şi echipa urcă în clasament constant, mai aproape de podium.