sâmbătă, 22 octombrie 2022

Primul eșec în campionat în acest sezon: Viitorul Poieni - AMEFA 2-1 (1-0)

Duminică, 16 octombrie 2022, cu începere de la ora 11, AMEFA a întâlnit în deplasare pe Viitorul Poieni, echipă care anul trecut a evoluat în Liga a 4-a. Meciul se anunța foarte dificil, gazdele de la Poieni având avantajul moral al unor victorii la scor cu AMEFA, e adevărat, în trecutul mai îndepărtat, în vreme ce AMEFA venea din postura (neobișnuită) de lider (după cinci etape) în clasamentul Campionatului Județean - Liga a 5-a, zona Cluj. Pe o vreme frumoasă, dar pe un gazon umed și cu mici denivelări, Viitorul Poieni a fost echipa mai bună, mai bine adaptată la condițiile de joc, și s-a impus la limită, 2-1, deși AMEFA a avut momentele sale de dominare teritorială, dar i-a lipsit concentrarea la finalizare.

Viitorul Poieni (în negru), brigada de arbitri și AMEFA (în roșu) la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (55 Cosmin Hetea), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (25 Norbert Costiniuc) - Adrian Blendea (55 Vlad Miron), Andrei Nemeș, Rareș Ciprian Câmpan, Darian Soporan - Rareș Suciaghi, Mihnea Jurca (76 Denis Alexandru). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Octavian Trenca la centru, ajutat de asistenții Cătălin Hanga și Andrei Doduț. Observator din partea AJF a fost domnul Alexandru Pop (Dej).

Cartonașe galbene: Bogdan Varodi (min. 78), respectiv Andrei Nemeș (min. 37) și Cosmin Hetea (min. 65).

Abia a început meciul și gazdele au deschis scorul: la o minge lungă venită de la fundașul dreapta, aruncată pe diagonală în careu, Cosmin Chiorean i-a luat fața lui Andrei Lakatos și a înscris cu o lovitură de cap bine plasată, în dreapta lui Paul Șofron: 1-0 (min. 5).

Cosmin Chiorean (nr. 10) a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată. Foto: Viitorul Poieni

Oaspeții au resimțit șocul și, în continuare, jocul s-a desfășurat mai mult la mijlocul terenului, în condițiile în care ambele echipe au avut probleme în a găsi breșe în defensiva adversă. Încetul cu încetul, AMEFA a preluat controlul și a atacat mai mult, dar atacanții au avut probleme în a depăși masiva apărare a gazdelor. Pe de altă parte, Viitorul Poieni a răspuns cu mingi lungi și contraatacuri rapide, periculoase, creând pericol în special de pe cele două benzi. În minutul 24 Robert Rus s-a accidentat și a fost înlocuit cu Norbert Costiniuc.

Un atac al AMEFA, cu Mihnea Jurca și Rareș Suciaghi (nr. 7) în prim-plan. Foto: Viitorul Poieni

Spre finalul reprizei au apărut și ocaziile. Lansat pe partea dreaptă, Mihnea Jurca și-a depășit în viteză adversarul direct, dar a fost blocat de portarul gazdelor ieșit în întâmpinare, iar Rareș Ciprian Câmpan și Rareș Suciaghi nu au reușit să-și cadreze șuturile din poziții foarte bune din careu. Cele mai mari ocazii le-au aparținut însă gazdelor. Paul Șofron a avut o intervenție de excepție la un șut excepțional de la distanță a lui Julius Nebangwa Chenwi (min. 45), iar din cornerul rezultat, mingea s-a plimbat prin fața porții oaspeților, nici un jucător de la Poieni nefiind în stare să o împingă în plasă (min. 45+1).

A doua repriză a început la fel ca și prima, cu Viitorul Poieni înscriind foarte repede. Julius Nebangwa Chenwi a trimis din nou un șut de senzație, de la 25 de metri, direct în vinclu, iar de data aceasta Paul Șofron nu a mai avut ce face: 2-0 (min. 49).

Julius Nebangwa Chenwi șutează năpraznic din afara careului, dublând avantajul gazdelor. Foto: Viitorul Poieni

Viitorul Poieni ar fi putut chiar să-și mărească avantajul, având câteva bune oportunități de a face chiar 3-0, dar, la fel ca în prima repriză, au cedat încetul cu încetul inițiativa oaspeților, preferând un joc de conservare a rezultatului.

La un nou atac periculos al gazdelor pe partea stângă, Horațiu Moldovan (în centru) se apără în careu. Foto: Viitorul Poieni

AMEFA a încercat să revină în joc, și a intensificat atacurile în a doua jumătate a reprizei, fără însă a pune în pericol în mod deosebit poarta adversă. Mingile pe sus au fost ușor de respins de către înalții jucători din defensiva gazdelor, iar combinațiile la firul ierbii au fost complicate de starea gazonului, dar a contribuit și lipsa de inspirație a jucătorilor din atac, și adaptarea dificilă la un teren cu iarbă naturală (după atâtea meciuri jucate pe sintetic). Cea mai mare ocazie a fost reprezentată de un șut de la mare distanță a lui Cosmin Hetea, care era cât pe-aici să-l surprindă pe portarul gazdelor (cu soarele în față în a doua repriză).

Cu toate acestea, AMEFA a redus în cele din urmă din diferență, la o fază care nu anunța mare lucru. Cosmin Hetea a executat o lovitură liberă din propria jumătate de teren, de pe partea dreaptă, aruncând o minge lungă, în diagonală, spre Darian Soporan, acesta a reușit cumva să reia spre poartă dintre doi jucători adverși, și deși șutul nu a fost puternic, mingea a lovit bara din dreapta portarului și a intrat în poartă: 2-1 (min. 78).

În ultimele minute, AMEFA a atacat cu toate liniile, dar nu a mai avut nici o ocazie notabilă, nici măcar un șut pe poartă. La o lovitură liberă din apropierea careului, Rareș Ciprian Câmpan a surprins apărarea adversă cu o pasă spre Rareș Suciaghi, dar acesta nu a găsit spațiul porții. Alte lovituri libere, executate de Cosmin Hetea sau Emil Trifan, au rămas la rândul lor fără rezultat.

Consemnăm așadar prima înfrângere pentru AMEFA în această ediție de campionat, după un meci totuși disputat, echilibrat. Cu această înfrângere, AMEFA coboară de pe primul loc pe locul 4 după etapa a 6-a.

Următorul joc al AMEFA va fi pe teren propriu, duminică, 23 octombrie 2022, de la ora 16.30, cu AS Borșa.