sâmbătă, 1 octombrie 2022

Ambele echipe, la un pas de victorie: AMEFA - Voința Sâncraiu 2-2 (0-1)

Duminică, 25 septembrie, de la ora 17, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Voința Sâncraiu, în a treia etapă a campionatului Ligii a 5-a, zona Cluj. Pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe o vreme bună, cele două echipe au oferit un fotbal atractiv, un joc echilibrat, disputat cu îndârjire, dar și cu mult fair-play de ambele părți. Oricare din cele două formații ar fi putut încheia victorioasă, astfel că oarecum egalul consemnat la final este echitabil.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș - Marius Vlad Ciortea (52 Vlad Miron), Mihnea Jurca, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea (74 Denis Alexandru) - Rareș Chesăuan (51 Cristian Cifor). Pe bancă au mai fost: Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

AMEFA, cu un echipament roșu-negru (vintage) pentru jocul cu Voința Sâncraiu. Rândul de sus, de la stânga la dreapta: Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Cristian Cifor, Vlad Miron, Marius Vlad Ciortea, Andrei Lakatos, Andrei Nemeș, Paul Șofron. Rândul de jos: Denis Alexandru, Rareș Ciprian Câmpan, Mihnea Jurca, Robert Rus, Cosmin Hetea și Rareș Chesăuan. Foto. Raularian Rusu

Cele două echipe și brigada de arbitri, înainte de start. Foto: Raularian Rusu

Meciul a fost arbitrat la centru de Mihai Mureșan (Cluj-Napoca), ajutat de Teo Alexandru Șomlea (Cluj-Napoca) și Vlad Alin Latiș (Florești) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Vasile Marc (Cluj-Napoca).

Prima repriză a fost dominată teritorial de oaspeți, care au avut un joc plăcut de pase, menținând pentru perioade bune posesia și apropiindu-se destul de des de poarta adversă. Cu toate acestea, prima mare ocazie a aparținut celor de la AMEFA: Mihnea Jurca a centrat de pe partea dreaptă, un fundaș advers a ratat mingea, iar Rareș Chesăuan s-a trezit cu balonul la picior la marginea careului mic, reflexul fiind acela de a o împinge spre poartă, dar portarul a intervenit (min. 9).

Voința Sâncraiu s-a dovedit echipa mai bună la duelurile aeriene, și acest lucru s-a văzut la primul gol: la un corner de pe partea dreaptă, unul din fundașii centrali, foarte înalt, a reluat cu capul din careu, la vinclu: 0-1 (min. 15). Câteva minute mai târziu, la o fază absolut identică, tot după un corner, reluarea cu capul a vizat celălalt colț, dar Robert Rus a respins de pe linia porții, de lângă bară (min. 19). Oaspeții s-ar fi putut desprinde și în a doua jumătate a reprizei, când, după o centrare din acțiune de data aceasta, mingea a fost reluată spre poartă, dar Paul Șofron a reușit să rețină (min. 33).

AMEFA a replicat mai mult pe contraatac, unde oaspeții au avut o tactică inteligentă de a ieși la offside, care le-a ieșit în prima repriză, când jucătorii de la AMEFA au fost deseori prinși în afara jocului. Este totodată o tactică foarte riscantă, după cum s-a dovedit în a doua repriză.

Gazdele au început mult mai hotărât partea a doua a jocului, preluând în bună măsură inițiativa, deși oaspeții au continuat să evolueze destul de bine și în defensivă, blocând majoritatea acțiunilor purtate de AMEFA. Încetul cu încetul, presiunea gazdelor s-a intensificat și în cele din urmă a dat roade: o pasă lungă a lui Rareș Ciprian Câmpan a fost respinsă greșit de un fundaș advers, care practic i-a așezat mingea ”pe tavă” lui Mihnea Jurca, acesta intrând în careu și învingându-l cu un șut puternic pe portarul de la Sâncraiu: 1-1 (min. 65).

A urmat o perioadă de echilibru, în care gazdele nu au mai presat cu aceeași intensitate la poarta adversă, iar oaspeții au profitat, ieșind mai mult la joc. La unul din atacurile Voinței Sâncraiu, purtat de căpitanul echipei în partea dreaptă, acesta a combinat cu un coleg în partea opusă, apoi a primit mingea înapoi, în careu, și a șutat surprinzător la colțul scurt pentru a-i aduce pe oaspeți din nou în avantaj: 1-2 (min. 74).

Jucătorii de la AMEFA s-au aruncat din nou în atac, forțând egalarea. Aceasta a venit după o fază fixă: o lovitură liberă de la mare distanță executată cu mare acuratețe de Rareș Ciprian Câmpan, care l-a găsit perfect pe Andrei Nemeș demarcat în mijlocul careului advers, iar mijlocașul de la AMEFA a preluat elegant pe piept și a șutat la poartă: 2-2 (min. 81).

De data aceasta, gazdele nu s-au mai oprit și au continuat forcingul ofensiv până la finalul jocului, în vreme ce oaspeții nu au mai părut capabili de a mai pune în pericol poarta adversă, încercând mai degrabă să se apere. Rareș Ciprian Câmpan a mai avut o pasă luminoasă, prin care a dejucat jocul la offside al oaspeților, și lansându-l pe Vlad Miron, care a scăpat singur cu portarul, dar a tras în acesta (min. 88), ratând astfel ocazia de a menține AMEFA cu punctaj maxim după trei etape.

Ambele echipe se pot declara așadar nemulțumite de rezultatul final. Voința Sâncraiu a condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, a dominat destul de clar prima repriză, și a fost în avantaj cea mai mare parte din meci. Pe de altă parte, AMEFA a fost echipa care a venit din urmă, a egalat de fiecare dată, și a avut pe final și șansa victoriei, dominând clar repriza a doua și îndeosebi ultimele minute din meci.

AMEFA continuă să rămână în partea de sus a clasamentului și după această etapă, însă doar pe locul 2, la egalitate de puncte (7) cu liderul, Avântul Bradu Luna de Sus, dar cu un golaveraj mai slab.

În etapa următoare, AMEFA va întâlni în deplasare pe Ardealul Cluj, duminică, 2 octombrie, de la ora 18, pe terenul sintetic de la baza sportivă Ardealul din cartierul Someșeni.