sâmbătă, 8 octombrie 2022

Istoria se (tot) repetă: Ardealul Cluj - AMEFA 3-3 (0-0)

În ultimele trei jocuri disputate între Ardealul Cluj și AMEFA la Baza Sportivă Ardealul din cartierul clujean Someșeni s-a înregistrat același scor, mai puțin obișnuit în fotbal: 3-3. Precedentele două s-au disputat toamna trecută, unul în campionat, celălalt în cupă, și în fiecare din acele meciuri, una din echipe a condus cu 3-0, iar cealaltă a egalat. De data aceasta, duminică, 2 octombrie, de la ora 18, ”scenariul” a fost diferit: AMEFA a condus de fiecare dată, cu 1-0, 2-1 și 3-2, iar gazdele au egalat după doar câteva minute.

Brigada de arbitri și cele două echipe, Ardealul Cluj (în plan îndepărtat, în albastru) și AMEFA (în plan apropiat, în roșu-negru), înainte de începerea meciului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Marius Vlad Ciortea (63 Cosmin Hetea), Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Robert Rus (79 Denis Alexandru) - Andrei Nemeș, Mirel Mureșan (46 Mircea Eugen Ciobanu) - Mihnea Jurca (79 Cristian Cifor), Rareș Ciprian Câmpan (cpt.), Adrian Blendea (63 Vlad Miron) - Rareș Chesăuan (46 Norbert Costiniuc). Rezervă neutilizată: János Szabó. Pe bancă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Alin Constantin Vicliuc la centru, ajutat de asistenții Tudor Horea Punteaș și Szekely Zsolt. Observator din partea AJF a fost domnul Szabó Gerő (Cluj-Napoca).

Prima repriză a fost una destul de anostă, mai ales din perspectiva fazelor de poartă, care au lipsit aproape cu desăvârșire. Ambele echipe au luptat serios pentru fiecare minge, dar în special la mijlocul terenului, iar la finalizare s-a ajuns rareori. Gazdele au avut o primă ocazie în min. 14, când un șut al unuia din atacanții de la Ardealul a trecut puțin pe lângă poarta lui Paul Șofron. La cealaltă poartă, Marius Vlad Ciortea a șutat puternic la colțul scurt, dar portarul advers a apărat.

Repriza secundă a fost mult mai bogată în evenimente. AMEFA a părut să aibă un plus în atac odată cu introducerea lui Norbert Costiniuc în banda dreaptă și trecerea lui Mihnea Jurca în postura de atacant central. Adrian Blendea a reușit și el să își depășească mai des adversarii pe partea stângă. La o astfel de fază, pornită de la Adrian Blendea în partea stângă, Norbert Costiniuc, aflat în careu, i-a pasat decisiv lui Rareș Ciprian Câmpan, dar mingea șutată de acesta a lovit transversala (min. 51).

Câteva minute mai târziu, Mihnea Jurca l-a deschis foarte bine pe Adrian Blendea în banda stângă, acesta a intrat în careu și a șutat pe lângă portarul advers: 0-1 (min. 60).

Nici n-au apucat oaspeții să se bucure de avantajul de pe tabelă, când gazdele au și egalat: o minge aruncată peste fundașii de la AMEFA l-a găsit pe Andrei Ionuț Nichiteanu singur în careu, pe partea dreaptă, și atacantul Ardealului l-a învins pe Paul Șofron cu un șut la colțul scurt: 1-1 (min. 64).

Cea mai controversată a partidei s-a petrecut în minutul 68. Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat pe Norbert Costiniuc în partea dreaptă, arbitrul asistent Tudor Punteaș a ridicat fanionul pentru a semnaliza că jucătorul de la AMEFA este în offside, dar centralul nu l-a băgat în seamă, faza a continuat, cu Norbert pasându-i în stânga lui Cosmin Hetea, care a marcat: 1-2 (min. 68). Jucătorii de la Ardealul au protestat îndelung, însă arbitrul de centru nu s-a lăsat înduplecat și golul a fost validat.

Imediat după ce mingea a fost reluată de la centru, s-a petrecut o nouă fază controversată, în careul oaspeților, Mircea Eugen Ciobanu având o intervenție prin alunecare aproape de linia de fund, în colțul careului. Arbitrul de centru nu a considerat că ar fi fost ceva în neregulă, dar arbitrul asistent Szekely Zsolt a semnalizat că ar fi fost vorba de fault. După alte parlamentări, arbitrul de centru a ascultat de data aceasta de asistent și a acordat penalty, care a fost transformat de Darius Chindriș: 2-2 (min. 71).

Tensiunea se adunase între timp la nivelul gazonului, în special jucătorii gazdelor fiind mai ”vocali” și recurgând și la unele intervenții mai brutale, care s-au lăsat cu vreo 10 cartonașe galbene pentru cei de la Ardealul, comparativ cu doar două pentru AMEFA. Un fault mai dur asupra lui Robert Rus la centrul terenului a condus la acordarea celui de-al doilea cartonaș galben pentru Mihai Paul Velea, care a fost astfel eliminat (min. 74).

Cu un om în plus, AMEFA a trecut aproape imediat din nou în avantaj, după o fază bine lucrată, în viteză, de Norbert Costiniuc și Mihnea Jurca în partea dreaptă, finalizată cu o pasă decisivă prin fața porții, la colțul opus, unde a venit lansat Vlad Miron și a înscris la colțul lung: 2-3 (min. 76).

Având avantaj numeric, era de așteptat ca AMEFA să nu mai cedeze inițiativa și, oricum, să nu mai primească gol. Cei de la Ardealul nu s-au lăsat însă, și au reușit încă odată egalarea: o pasă lungă a fundașului lateral dreapta l-a găsit demarcat pe Darius Chindriș în spatele fundașilor de la AMEFA, iar acesta a punctat din careu pe lângă Paul Șofron: 3-3 (min. 83).

În ultimele minute, ambele echipe au căutat lovitura decisivă, dar nu au mai găsit-o. AMEFA, deși cu un om în plus, nu a mai fost capabilă să desfacă defensiva adversă.

AMEFA ratează din nou șansa de a urca pe prima poziție în clasament, menținându-se totuși pe podium, și fără înfrângere după primele 4 etape. Urmează un meci pe teren propriu cu Juniorul Cluj, duminică, 9 octombrie, de la ora 16.30, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”.