sâmbătă, 15 octombrie 2022

AMEFA din nou pe primul loc, după victoria cu 3-1 (0-0) cu Juniorul Cluj

Duminică, 9 octombrie 2022, pe o vreme frumoasă de toamnă, cu mult soare, cu începere de la ora 16.30, AMEFA a întâlnit pe teren propriu (terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”) pe Juniorul Cluj, una din echipele din coada clasamentului Ligii a 5-a Cluj. În ciuda diferenței de valoare, vizibilă pe tot parcursul meciului, AMEFA s-a desprins abia în repriza a doua și a ratat, în ambele reprize, cât pentru tot campionatul.

Pentru AMEFA au evoluat: Marius Vlad Ciortea - Andrei Lakatos (56 János Szabó), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș (53 Mirel Mureșan) - Norbert Costiniuc (46 Vlad Miron), Rareș Ciprian Câmpan (56 Denis Alexandru), Darian Soporan, Adrian Blendea (46 Mihnea Jurca) - Rareș Suciaghi. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l pe Richard Soos (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții Tudor Horea Punteaș (Cluj-Napoca) și Antonio Cristian Mesaroș (Sânnicoară). Observator din partea AJF a fost domnul Szöke Francisc (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Rareș Suciaghi (min. 18) și Darian Soporan (min. 66).

AMEFA (în albastru) și Juniorul Cluj (galben-negru) au oferit un joc frumos. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a început în zece prima repriză, deoarece unul dintre titulari, Rareș Suciaghi, a intrat abia în minutul 6 pe teren. În aceste 6 minute s-a consemnat și cea mai mare ocazie a oaspeților, Andrei Lakatos (de la AMEFA) trimițând mingea cu capul în propria bară transversală, la un atac al Juniorului.

După intrarea lui Rareș Suciaghi, în 11 contra 11, AMEFA a preluat frâiele jocului și a lansat atac după atac, în special cu mingi aruncate de Rareș Ciprian Câmpan peste apărarea oaspeților, cu scopul de a-i deschide pe Rareș Suciaghi, Adrian Blendea sau Norbert Costiniuc spre poarta adversă. Tactica nu prea a funcționat, deoarece în multe situații apărarea celor de la Juniorul a făcut oportun pasul în față, iar atacanții de la AMEFA au fost surprinși în poziție de offside. Pe de altă parte, atunci când au scăpat, ei au ratat câteva ocazii imense, în poziții ideale, singuri cu portarul advers, iar în două rânduri, Rareș Suciaghi, respectiv Adrian Blendea, au reușit să depășească și portarul, dar au intrat în unghi și nu au mai nimerit spațiul porții sau au fost blocați de un fundaș advers, venit în întâmpinare.

Cei de la Juniorul au avut mai multă vreme posesia balonului, dar fără a ajunge periculos în preajma careului gazdelor, unde portarul Marius Vlad Ciortea (de ocazie, în lipsa portarilor ”de meserie”) nu a fost prea mult testat, cu excepția unor șuturi slabe de la distanță.

Defensiva AMEFA (în albastru) și-a făcut foarte bine treaba. Foto: Raularian Rusu

La pauză, AMEFA a schimbat ambii jucători ofensivi de bandă, iar Rareș Suciaghi a fost retras în linia de mijloc, noul intrat Mihnea Jurca urcând vârf de atac, iar Darian Soporan și Vlad Miron acționând pe benzi. Rezultatele s-au văzut imediat, AMEFA marcând de două ori în primele patru minute.

La o acțiune inițiată de Vlad Miron pe partea dreaptă, Horațiu Moldovan, urcat în ofensivă, a centrat aproape de pe linia de fund și l-a găsit complet demarcat pe Darian Soporan în careul de 6 metri, la prima bară, iar acesta a înscris cu capul: 1-0 (min. 47). După doar două minute, o altă acțiune pe partea dreaptă, de data asta condusă de Mihnea Jurca, s-a finalizat cu o centrare în careu, Darian Soporan a deviat mingea spre stânga, iar Robert Rus a luat fața fundașilor adverși și a înscris din apropiere: 2-0 (min. 49).

La scorul de 2-0, gazdele au redus ”turația motoarelor” și au efectuat toate schimbările posibile până în minutul 56. Jocul s-a mai echilibrat puțin. Cu toate acestea, AMEFA ar fi putut face cu ușurință 3-0, având câteva ocazii bune. În minutul 62, o banală pasă a unui fundaș al oaspeților spre propriul portar s-a transformat într-o excelentă oportunitate pentru AMEFA, deoarece portarul a alunecat și apoi l-a agățat pe Denis Alexandru în careu, mingea trimisă de acesta în cădere trecând milimetric pe lângă poarta goală. Penalty-ul a fost executat de același Denis Alexandru, care însă a trimis în afara cadrului porții (min. 63).

De altfel, superficialitatea cu care jucătorii gazdelor au tratat ocaziile avute a fost în cele din urmă taxată de jucătorii adverși. Juniorul Cluj a redus din diferență după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, executată foarte bine, Vass David reluând cu capul din centrul careului, mingea lovind bara transversală și căzând, probabil, dincolo de linia porții. Atât arbitrul de centru, cât și arbitrul asistent de pe acea parte au semnalizat gol: 2-1 (min. 68).

Emoțiile nu au fost însă de lungă durată. După o acțiune personală, Rareș Suciaghi a fost faultat în careu, și tot el a executat și transformat penalty-ul: 3-1 (min. 74).

Tocmai la timp, deoarece Mirel Mureșan s-a accidentat și, deși a rămas pe teren, nu a mai putut face mare lucru, AMEFA evoluând practic în zece în ultimul sfert de oră al meciului. Oaspeții au încercat să profite, atacând mai viguros, dar Marius Vlad Ciortea a avut niște intervenții uluitoare, care îl consacră definitiv pe postul de portar... atunci când nu sunt prezenți portarii ”de meserie”.

Și AMEFA a mai avut câteva ocazii clare, ratate la rândul lor cu aceeași seninătate cu care, de altfel, a fost tratat cam tot meciul.

Cu aceste trei puncte, AMEFA urcă din nou pe prima poziție în clasament după cinci etape.

În etapa următoare, duminică, 16 octombrie, AMEFA va juca în deplasare cu Viitorul Poieni, de la ora 11. Va fi un meci foarte dificil, cu o echipă care a jucat anul trecut în Liga a 4-a și care, la precedentele întâlniri, ne-a administrat înfrângeri severe indiferent de terenul unde s-a jucat. Ar fi momentul potrivit pentru o revanșă!