sâmbătă, 25 mai 2019

O înfrângere dureroasă: AMEFA - Ardealul Cluj 2-9 (1-5)

Duminică, 12 mai, de la ora 18, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a întâlnit pe concitadina Ardealul într-un derby al municipiului Cluj-Napoca, acestea fiind singurele echipe din municipiu rămase în competiție după retragerea echipei Viitorul Mihai Georgescu.
Din păcate pentru AMEFA, derby-ul a fost mai mult pe hârtie, deoarece pe teren oaspeții au dominat categoric jocul și s-au impus la un scor demn de alte sporturi.

AMEFA (în roșu-negru) și Ardealul (în portocaliu-verde) înainte de startul partidei

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Emil Trifan, Andrei Nemeș, Robert Rus (46 Vlad Pop) - Marius Someșan (46 Aurel Moisa) - Vlad Miron, Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Andrei Dulgheru.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Sorin Vădana la centru, Tudor Horea Punteaș și Iulia Marina Mera - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Andrei Nemeș (min. 40) și Rareș Suciaghi (min. 85), respectiv Raul Erik Papp (min. 44) și Sebastian Alexandru Lupu (min. 89).
Surprinzător, meciul a început favorabil pentru gazde. Cosmin Hetea a executat o lovitură liberă din marginea careului, mingea a fost deviată de zid la Marius Someșan, care a înscris din careu: 1-0 (min. 4).
Încetul cu încetul, Ardealul a pus stăpânire pe joc și a atacat tot mai insistent poarta lui Paul Șofron, având și două bare. Reduta gazdelor a rezistat până în min. 23, când, după o nouă acțiune prelungită de atac, și o minge respinsă greșit de Robert Rus exact în picioarele lui Cătălin Ionuț Vaida, acesta a avut inspirația să reia spre poartă: 1-1. Purtați de elanul egalării, oaspeții au mai reușit două goluri la următoarele două atacuri purtate pe partea dreaptă, ambele având ca autor pe Paul Cătălin Cioargă: 1-2 în min. 25 și 1-3 în min. 26. Peste alte 4 minute, și Cătălin Ionuț Vaida a reușit dubla (1-4 în min. 30) iar scorul pauzei a fost stabilit de oaspeți în min. 39, defensiva celor de la AMEFA fiind clar depășită de viteza de joc a adversarilor.
”Măcelul” a continuat și după pauză, Ardealul înscriind prin Adrian Gabriel Șulea (min. 54), Cătălin Ionuț Vaida (min. 56 - hat-trick), Christian Tand (min. 73) și David Alexandru Rus (min. 84), astfel că scorul a ajuns la un moment dat la 9-1, amenințând să se transforme în cea mai dură înfrângere de pe teren propriu pentru AMEFA. Cu toate acestea, ritmul oaspeților a mai scăzut în a doua repriză, dând și gazdelor șansa de a ieși la joc.
Dacă a deschis scorul, AMEFA a și închis tabela, în min. 87, prin Emil Trifan, care a transformat un penalty acordat pentru un fault în careu asupra lui Vlad Miron. Fluierul de final a venit ca o izbăvire pentru jucătorii ambelor echipe, dar în special pentru gazde, pentru care o astfel de umilință a fost destul de greu de digerat.