miercuri, 26 decembrie 2018

Restanță: Ardealul Cluj-Napoca - AMEFA 5-3 (3-0)

Miercuri, 5 decembrie 2018, de la ora 19, pe terenul sintetic de la baza sportivă Ardealul din cartierul Someșeni (Cluj-Napoca), s-a jucat restanța din etapa a 12-a dintre Ardealul și AMEFA. Pe un frig pătrunzător, gazdele au aliniat o formație cu mulți juniori, nu la fel de buni ca cei care câștigau cu 13-0 în primul meci din primăvara lui 2018, dar în orice caz peste nivelul celor cu care AMEFA câștiga în Cupa României cu 7-3.
De la AMEFA au lipsit câțiva titulari (Horațiu Brici, Lucian Baciu, Alex Chertes, Rareș Ciprian Câmpan) și jucători pe care ne-am fi bazat în mod normal în timpul săptămânii (Eugen Ciobanu, Radu Neag), astfel că au evoluat următorii: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan (cpt.), Robert Rus - Andrei Nemeș - Cosmin Hetea, Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Bogdan Puskas (46 Emilian Pîntea) - Rareș Pereni. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea, Victor Iovănescu. În a doua repriză, Andrei Nemeș a trecut în atac în locul lui Rareș Pereni, care a venit în locul său în fața apărării.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Raoul Chirilă la centru, Antal Csaba și Szekely Iulian Nicolae - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca).
Oaspeții au început destul de avântat, atacând în primele minute și ratând și o ocazie prin Andrei Lakatos (min. 4), dar jucătorii de la Ardealul au pus în scurt timp stăpânire pe joc. În min. 9, un șut de la marginea careului a fost respins de Paul Șofron în lateral, de unde Iosif Menyhart a reluat în plasă, dar golul a fost anulat (corect) pe motiv de offside. Peste câteva minute însă, același Iosif Menyhart, foarte bine lansat pe partea dreaptă, a scăpat de marcaj, a intrat în careu și a punctat: 1-0 (min. 12). Gazdele au continuat asaltul la poarta adversă, și au marcat din nou în min. 22, după o fază aproape identică cu prima: lansare din centru pe partea dreaptă, unde a scăpat de data aceasta un alt atacant, care l-a driblat și pe Paul Șofron înainte de a trimite în poartă: 2-0. Meciul s-a rezolvat în min. 26, când a fost invers: mingea a plecat de pe partea dreaptă, a ajuns la Fabian Andrei Dumitraș în centru, acesta s-a desprins cu ușurință de fundașii centrali ai AMEFA și a șutat fără speranțe pentru portar: 3-0.
La poarta cealaltă, în prima repriză merită menționată doar o lovitură liberă de la distanță, executată de Emil Trifan, mingea fiind respinsă în față de portar, apoi reluată în poartă de Rareș Pereni (după o primă încercare a lui Rareș Suciaghi), doar că s-a semnalizat offside și golul a fost anulat.
În repriza secundă, gazdele au efectuat mai multe schimbări, și meciul a devenit mai abordabil pentru AMEFA, care a echilibrat vizibil situația pe teren, ba chiar a și preluat inițiativa. Această stare de fapt s-a și materializat în cele din urmă pe tabela de marcaj: Rareș Suciaghi a reușit să se desprindă în sfârșit pe banda stângă, a ajuns pe linia de fund a terenului, în careu, de unde a trimis surprinzător, cu efect, la colțul lung: 3-1 (min. 57). Scorul putea deveni și mai strâns, când, după o combinație cu Andrei Nemeș, Rareș Pereni a pătruns în careul advers, dar șutul său a fost respins de portar (min. 66).
Cei de la Ardealul au simțit pericolul și au dat o replică destul de consistentă, punctând din nou prin același Iosif Menyhart, cu un șut la colțul lung din lateral stânga: 4-1 (min. 70). Andrei Nemeș a fost foarte aproape de gol la o ieșire neinspirată a portarului gazdelor, dar lobul său a trecut puțin pe lângă poartă (min. 72). Nu la fel s-a întâmplat la poarta cealaltă, unde Paul Șofron a ieșit din poartă pentru a-l bloca pe Iosif Menyhart, scăpat din nou pe banda stângă, dar acesta a reușit să trimită pe lângă el în poartă: 5-1 (min. 74).
Aceste goluri au venit oarecum împotriva cursului jocului din a doua repriză, iar finalul a aparținut aproape în totalitate oaspeților, care au redus din handicap. Mai întâi, în min. 82 Cosmin Hetea l-a deschis foarte bine pe Emilian Pîntea, acesta a câștigat duelul cu portarul gazdelor, care n-a mai avut ce face decât să faulteze: penalty pentru AMEFA și doar cartonaș galben. Emil Trifan a executat, portarul a respins, dar Rareș Suciaghi a venit din spate și a înscris: 5-2 (min. 83). AMEFA a mai ratat două ocazii mari: la o centrare a lui Robert Rus, de pe partea stângă, Cosmin Hetea, singur în careul mic, a trimis direct în brațele portarului, care fusese depășit de centrare (min. 86); apoi Andrei Nemeș a centrat pentru Rareș Suciaghi, dar acesta a trimis slab cu capul (min. 88). În cele din urmă, Cosmin Hetea a găsit o pasă filtrantă pentru Rareș Pereni, care, scăpat singur, de data aceasta a preferat să dribleze portarul și să pucteze în poarta goală: 5-3 (min. 90).
Imediat după această fază, arbitrul a fluierat finalul meciului. Golurile de final ale oaspeților au adus rezultatul mai aproape de realitatea din teren. Băieții de la Ardealul au dominat clar prima repriză și și-au făcut meciul ușor, permițându-și să evolueze mai relaxat în a doua repriză, când AMEFA ar fi putut reveni în joc, dar a găsit calea spre gol destul de greu, și mai cu seamă spre finalul partidei.
AJF Cluj a programat și prima etapă din retur în decembrie, astfel că AMEFA a mai avut de disputat o partidă în 2018, pe teren propriu cu Progresul Vlaha.