duminică, 15 iulie 2018

O victorie cu ceva noroc: AMEFA - ACS Aghireșu 6-5 (2-3)

Ploaie și la propriu, ploaie și la figurat - de goluri în cele două porți, duminică, 3 iunie, când AMEFA a întâlnit de la ora 18 pe terenul sintetic din Parcul ”Iuliu Hațieganu” pe penultima clasată, ACS Aghireșu. Condițiile meteo și adversarul modest (teoretic) au făcut probabil ca mai mulți jucători de la AMEFA să considere că nu are rost să participe la acest meci, care până la urmă s-a dovedit a fi neașteptat de greu, victoria conturându-se abia în ultimul minut de joc.
În fața a doar câțiva spectatori, au evoluat formațiile:
AMEFA: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan (28 Lucian Macri), Robert Rus - Victor Iovănescu (47 Vlad Pop) - Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli (77 Ionuț Pintilie). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Pe bancă au mai fost: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Cosmin Matifălean (cameraman).
ACS Aghireșu: Cosmin Ștefan Țap, Gellert Arnold, Andrei Muscă (56 Bogdan Marchiș), Radu Iulian Coldea, Adrian Mihai Gal, Samuel Cristian Cota (47 Ion Marius Roba), Dan Nicolae Gal, Alex Eduard Costea, Darius Sas, Andrei Sârb, Ionuț Bogdan Baciu. Antrenor: Constantin Costea.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Ciprian Boanță la centru, Dragoș Daniel Popa și Emanuel Cătălin Murgoi - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Francisc Szoke.
Cartonașe galbene (doar la oaspeți): Dan Nicolae Gal (min. 32) și Samuel Cristian Cota (min. 87).
Partida a început bine pentru AMEFA, care a deschis scorul în min. 4: Giuseppe Perelli i-a așezat o minge lui Rareș Suciaghi în careu, și acesta a șutat cu sete din lateral dreapta, la colțul lung: 1-0. Nici n-am apucat să ne bucurăm de gol, căci oaspeții au egalat: o deviere cu călcâiul l-a lăsat singur pe Ionuț Baciu, care a plecat dintre fundașii gazdelor și a finalizat din careu cu un șut sub bară: 1-1 (min. 5). Gluma s-a îngroșat peste câteva minute, când Eugen Ciobanu a pierdut o minge în propria jumătate și același Ionuț Baciu a dat dovadă de un sânge rece deosebit, lobându-l de la distanță pe Tudor Herlea, prins într-o poziție avansată: 1-2 (min. 12). În orice caz, deși AMEFA a dominat teritorial, oaspeții s-au dovedit în continuare periculoși, punctând și în min. 24, când însă golul a fost anulat, pe bună dreptate, pentru offside. După numeroase ratări ale lui Giuseppe Perelli, Rareș Suciaghi, Lucian Baciu sau Horațiu Brici, în cele din urmă AMEFA a reușit egalarea dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, executată de Horațiu Brici: mingea a lovit transversala, apoi portarul oaspeților și a intrat în plasă: 2-2 (min. 35). Dominarea gazdelor s-a accentuat pe finalul reprizei, dar oaspeții au lovit pe contraatac prin același senzațional Ionuț Baciu, care a făcut o cursă impetuoasă pe partea stângă, depășind apărarea clujenilor și finalizând cu un șut la colțul lung: 2-3 (min. 42) - scorul pauzei.
După pauză, scenariul s-a respectat în mare măsură, AMEFA încercând din nou să egaleze. În min. 52, după o aruncare de la margine a lui Robert Rus, Rareș Suciaghi a preluat în careu, iar un adversar a comis henț. Arbitrul acordă penalty dar Rareș Suciaghi șutează în transversală, ratând primul său penalty de când este la echipă! Aproape imediat însă egalitatea este restablită: Lucian Baciu pătrunde în careu pe partea stângă, centrează în fața porții, iar Gellert Arnold, fundașul oaspeților, în încercarea de a respinge, trimite prin alunecare în proprie poartă: 3-3 (min. 54).
ACS Aghireșu nu renunță la luptă iar în min. 57 Ionuț Baciu scapă iarăși singur spre poartă, dar de data aceasta intervine Tudor Herlea, care salvează golul. AMEFA preia conducerea în min. 68, după o fază colectivă de atac: mingea circulă pe traseul Lucian Baciu - Vlad Pop - Giuseppe Perelli, acesta din urmă se întoarce printr-o piruetă cu fața la poartă și trimite din centrul careului sub bară: 4-3. La fel ca și la primul gol, gazdele nici nu au avut timp să se bucure, căci la faza imediat următoare oaspeții înscriu: la o centrare de pe partea stângă, Darius Sas îi ia fața lui Tudor Herlea în marginea careului mic și trimite în poartă cu toată opoziția fundașilor: 4-4 (min. 69). ACS Aghireșu va fi din nou în avantaj peste câteva minute: după o fază prelungită de atac, defensiva gazdelor gafează din nou, Ionuț Baciu îi ”face” din preluare pe trei fundași centrali, intră în careu și îl execută și pe Tudor Herlea: 4-5 (min. 74). Oaspeții s-ar fi putut desprinde decisiv peste două minute, dar același Ionuț Baciu, scăpat singur pentru a zecea oară, a tratat cu superficialitate faza și Tudor Herlea a apărat. Și, cum ocaziile se răzbună, AMEFA a egalat: Rareș Suciaghi i-a așezat o minge lui Lucian Baciu în careu, pe partea stângă, și acesta a șutat puternic la colțul lung: 5-5 (min. 78).
Finalul a fost tensionat, ambele echipe încercând să dea lovitura decisivă. ACS Aghireșu a dominat mai mult, a avut și câteva ocazii, dar șansa a surâs gazdelor. În min. 90, după un atac prelungit, Lucian Baciu șutează la poartă, portarul oaspeților respinge, Horațiu Brici recuperează mingea aproape de linia de fund, dar este îmbrâncit de un fundaș, ambii căzând. Arbitrul indică din nou punctul cu var și de data aceasta execută Lucian Baciu, care nu ratează: 6-5 (min. 90), scor final.
A fost un meci frumos, cu multe goluri și răsturnări de situație, care până la urmă s-a încheiat cu victoria la limită a AMEFA.