joi, 2 iulie 2015

Se putea și mai rău: Boca Juniors - AMEFA 12-3 (8-1)

Penultima partidă din acest sezon pentru AMEFA 1911 s-a disputat marți, 30 iunie, de la ora 21, pe terenul CMC 2, în compania formației Boca Juniors, care va termina probabil pe ultima treaptă a podiumului în acest campionat. Pentru a reuși în acest sens, adversarii aveau nevoie de o victorie cu AMEFA și s-au prezentat într-adevăr cu o echipă de zile mari, o adevărată ”selecționată” de jucători de la mai multe formații din campionatul ”Fair-Play”, în limitele regulamentului. AMEFA 1911 a venit cu aproape aceeași echipă cu care săptămâna trecută învingea pe Setubal: Paul Șofron - Sergiu Ripaș, Lucian Dodea, Andrei Kökeinyesdi, Raularian Rusu, Sabin Nicula, Mihai Toncea, Paul Bogdan Marian.
Cu toate acestea, Boca Juniors a dominat categoric partida și putea câștiga chiar la un scor și mai mare. Deși a durat ceva până la primul gol, după aceea defensiva AMEFA a cedat definitiv și la un moment dat scorul a devenit 8-0. Pe un atac mai legat, Paul Bogdan Marian a finalizat din careu spre sfârșitul reprizei, stabilind scorul pauzei.
În a doua repriză, și cei de la Boca Juniors au lăsat-o ”mai moale”, deși erau pățiți de la meciurile precedente, când AMEFA 1911 a întors spectaculos rezultatul. Acum n-a mai fost cazul, din păcate. În a doua parte, Boca Juniors a mai punctat de patru ori, și a mai avut și alte ocazii, dar s-au mai deschis și în defensivă, în special la scorul de 12-1, când AMEFA a înscris de două ori prin același Paul Bogdan Marian, servit fie de Lucian Dodea, fie de Mihai Toncea. Pe final, AMEFA ar mai fi putut reduce din diferență dar a lipsit precizia la finalizare.
În orice caz, Boca Juniors a arătat ca o echipă care nu putea fi depășită și a lăsat impresia că poate să dea gol oricând dorește. AMEFA a făcut față doar puțin timp, la începuturile și finalurile de repriză. Și ultimul meci se arată foarte dificil, în compania echipei de pe locul 2, Punctual.