luni, 1 iunie 2015

Aproape de o surpriză: AMEFA 1911 - FC OCNA MUREȘ 3-4 (1-3)

AMEFA 1911, ca de obicei în ultima vreme, s-a prezentat într-o formulă inedită la meciul cu ocupanta poziției secunde în clasament, FC OCNA MUREȘ, miercuri, 27 mai 2015, de la ora 20, pe terenul CMC 2. Astfel, au evoluat: Adrian Angeru - Raularian Rusu, Paul Șofron, Flavius Antoniu Ciupertea, Iulian Doroftei, Mihai Dobre, Andrei Kökeinyesdi, Paul Marian.
Partida a fost mult mai echilibrată decât se așteptau probabil cei de la FC OCNA MUREȘ. Cu Paul Șofron pe teren și cu un portar nou, Adrian Angeru, care și-a făcut datoria excelent, și mai ales cu Mihai Dobre la mijloc, AMEFA a fost destul de aproape de a produce surpriza. FC OCNA MUREȘ, echipă clar mai omogenă, a beneficiat în prima repriză de problemele de înțelegere pe teren a celor de la AMEFA, pentru prima dată în această formulă, și au deschis scorul la un moment dat, pe contraatac, iar apoi, aproape imediat, s-au distanțat la 2-0 după o recuperare ofensivă și o finalizare ireproșabilă. AMEFA a revenit în joc prin golul lui Mihai Dobre dar la pauză a fost 3-1, adversarii punctând din nou după o fază bine lucrată.
În repriza a doua, FC OCNA MUREȘ a ratat câteva oportunități mari în vreme ce AMEFA a înscris de două ori, prin Mihai Dobre, jucătorul meciului, cu un șut imparabil, și Flavius Antoniu Ciupertea, care a reluat în poarta goală după o acțiune prelungită de atac.
Finalul a fost intens disputat, ambele echipe căutând victoria. Aceasta a revenit în cele din urmă celor de la FC OCNA MUREȘ, în mod meritat, dacă judecăm după numărul ocaziilor de poartă. AMEFA a avut oportunitățile sale, în special prin Paul Marian, Raularian Rusu sau Andrei Kökeinyesdi, dar n-a știut să profite de slăbiciunile din defensiva adversă.
Per ansamblu, în ciuda înfrângerii, a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale echipei AMEFA 1911 în acest campionat.