luni, 18 mai 2015

Prima înfrângere după patru victorii: AMEFA 1911 - Ajax 2-6 (1-4)

AMEFA 1911 a avut o perioadă bună, concretizată prin obținerea a patru victorii consecutive, care au dus echipa pe locul 9 în clasament, mai departe ca niciodată de zona retrogradabilă. Această perioadă a luat sfârșit joi, 14 mai, când, de la ora 21, AMEFA a avut ca adversar pe Ajax, echipă care se luptă la promovare și care în ultimul meci direct ne-a învins la un scor disproporționat.
De data aceasta n-a mai fost atât de rău dar Ajax s-a impus totuși destul de clar. Pentru AMEFA au evoluat următorii: Paul Șofron - Raularian Rusu, Andrei Kökeinyesdi - Vlad Bogătean, Lucian Dodea, Robert Rus - Dănuț Huciu.
În prima repriză nu s-a dat gol pentru multe minute. Paul Șofron a avut numeroase intervenții inspirate, cei de la Ajax ratând câteva ocazii mari (inclusiv o bară), în vreme ce AMEFA a avut două oportunități imense de a înscrie, prin Raularian Rusu și Dănuț Huciu. Ajax a deschis în cele din urmă scorul, după o minge pierdută de Dănuț Huciu în flancul drept și a majorat diferența după o eroare a lui Raularian Rusu. AMEFA a revenit în joc prin golul lui Robert Rus, cu un șut sub transversală, dar finalul reprizei a aparținut echipei adverse, care s-a desprins decisiv după două goluri mai degrabă norocoase (un șut deviat și o neatenție a lui Vlad Bogătean).
A doua repriză a avut cam același istoric. AMEFA, cu Lucian Dodea la ”timonă”, trecut în apărare, a echilibrat vizibil partida dar n-a reușit să puncteze decât târziu, prin Andrei Kökeinyesdi, care i-a luat locul lui Lucian Dodea la mijloc și a reușit un șut senzațional. Din nefericire, spre final, Ajax a beneficiat de alte erori individuale ale celor de la AMEFA pentru a marca de încă două ori (al doilea gol chiar la ultima fază), stabilind scorul final: 6-2.
Diferența de patru goluri este poate cam mare față de ceea ce a fost pe teren dar Ajax a câștigat meritat partida. AMEFA a plătit tribut neatențiilor individuale (aproape fiecare jucător este vinovat la câte un gol al adversarilor) și lipsei de eficiență în atac.