sâmbătă, 20 aprilie 2024

Liderul câștigă cu același scor ca și în tur: Viitorul Poieni - AMEFA 4-1 (4-0)

Pe o vreme frumoasă, neașteptat de caldă, AMEFA a făcut duminică, 14 aprilie, cea mai lungă deplasare din acest sezon pe terenul liderului, Viitorul Poieni. Meciul a început la ora 16 și a fost câștigat clar de gazde, care au rezolvat situația în primele 30 de minute, când au înscris toate cele patru goluri. AMEFA a încercat să dea o replică mai bună în repriza secundă, a ratat și un penalty, și în cele din urmă a înscris golul de onoare cu puțin înainte de final, în condițiile în care tot de cei din Poieni au avut mai multe șanse de gol, pe care le-au irosit însă cu seninătate.

AMEFA a jucat cu: Cătălin Dodea (46 Paul Șofron) - János Szabó (67 Horațiu Huruban), Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus (67 Denis Alexandru) - Andrei Nemeș, László Dénes, Sebastian Chiș - Adrian Blendea, Rareș Suciaghi, Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost: Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

AMEFA (în roșu și negru), brigada de arbitri și Viitorul Poieni (în alb) înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri avându-l la centru pe Dionisie Doru Matei (Florești), ajutat de asistenții Darius Bota și Ilie Slavu (ambii din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Rareș Suciaghi (min. 31), László Dénes (min. 33).

Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care de altfel au și deschis scorul relativ repede. Andrei Ionuț Boroștean a executat o lovitură liberă din marginea careului, ușor lateral dreapta, a trimis mingea sub transversală, Cătălin Dodea a respins în față, iar Marian Alexandru Medrea, pe fază, a reluat din apropiere: 1-0 (min. 13).

Peste aproximativ zece minute, diferența s-a majorat. Marian Alexandru Medrea a aruncat lung de la margine, de pe partea dreaptă, spre Florin Mihai Popa, acesta a ”croșetat” defensiva oaspeților în careu și l-a învins pe portarul Cătălin Dodea cu un șut la colțul scurt: 2-0 (min. 24). Nici nu s-au dezmeticit bine jucătorii de la AMEFA și iar au primit gol, de data asta pe partea stângă, după o ieșire neinspirată la offside, care a dat posibilitatea gazdelor să scape spre poartă, faza fiind finalizată cu o pasă în partea opusă la Bogdan Ionuț Varodi, care și-a permis chiar și un dribling înainte de puncta: 3-0 (min. 28). Viitorul Poieni și-a încheiat recitalul de goluri cu o acțiune colectivă, care s-a finalizat cu o nouă centrare de pe partea stângă, reluată din prima în plasă de Florin Mihai Popa: 4-0 (min. 30).

Din acest moment, gazdele au lăsat-o mai moale, și AMEFA a avut la rândul său câteva acțiuni de atac ceva mai viguroase, încheiate însă neconvingător, cu șuturi apărate de portarul advers. A fost și o fază discutabilă, în urma căreia Darian Soporan a căzut în careu, dar arbitrul nu a acordat penalty.

Avea însă să o facă în repriza a doua, la o fază asemănătoare, cu Darian Soporan plecat într-una din acțiunile sale caracteristice pe banda stângă, oprit prin fault în careul advers (min. 51). Același Darian Soporan a executat penalty-ul, dar a trimis în afara cadrului porții (min. 52).

Viitorul Poieni a avut o sumedenie de ocazii în repriza secundă, unele foarte mari, dar portarul Paul Șofron (intrat la pauză la AMEFA) a apărat foarte bine, iar în alte situații gazdele au ratat incredibil, inclusiv o fază la care doi jucători de la Poieni au rămas cu poarta goală în față dar s-au încurcat reciproc și au ratat.

AMEFA a avut mai multe tentative de a marca cel puțin golul de onoare, în special prin cei trei atacanți, Adrian Blendea, Rareș Suciaghi și Darian Soporan, care au ratat și ei câteva șanse. Golul a venit în cele din urmă după o acțiune pe banda stângă a lui Adrian Blendea încheiată cu o centrare perfectă în fața porții, de unde Horațiu Huruban, probabil cel mai scund jucător de pe teren, a reluat cu capul: 4-1 (min. 80).

În ultimele zece minute nu s-a mai petrecut nimic notabil, astfel că acesta a rămas scorul final. Viitorul Poieni se menține în fotoliul de lider, iar AMEFA rămâne deocamdată pe locul 8 în clasament. Duminică, 21 aprilie, AMEFA va întâlni pe teren propriu pe Voința Sâncraiu, de la ora 17.