duminică, 14 aprilie 2024

Scorul spune totul: AMEFA - Inter Dezmir 8-0 (5-0)

După înfrângerea umilitoare cu 11-0 din urmă cu doar câteva zile în fața celor de la Juniorul Cluj, AMEFA s-a ”răzbunat” pe ultima clasată, Inter Dezmir, refăcându-și parțial golaverajul șifonat, cu o victorie aproape la fel de drastică, de data asta ”doar” cu 8-0, într-un meci în care singurele necunoscute au fost proporțiile scorului.

AMEFA (în tricouri albe), brigada de arbitri și Inter Dezmir (în negru) înainte de startul meciului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Cătălin Dodea) - Sebastian Chiș, László Dénes, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș (58 Rareș Ciprian Câmpan) - Adrian Blendea (58 Felix Halbedel), Rareș Suciaghi, Darian Soporan (66 Alex Neamțu), Lucian Baciu (66 Horațiu Huruban) - Cristi Cifor (46 Adrian Iacob). Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Victor Hurducaș la centru, ajutat de asistenții Cătălin Hanga și Horea Tudor Punteaș. Observator din partea AJF a fost domnul Marius Bălan (Cluj-Napoca).

Oaspeții au reușit să reziste un sfert de oră, fără să încaseze vreun gol. Apoi golurile au început să curgă. Emil Trifan a recuperat o minge la centrul terenului, Darian Soporan a preluat și i-a pasat decisiv lui Rareș Suciaghi, care a înscris pe lângă portarul advers: 1-0 (min. 17). După o aruncare imprecisă de la margine a dezmirenilor, Andrei Nemeș a trimis lung cu capul spre Cristi Cifor, care a scăpat din marcaj și a trimis un lob peste portar, la colțul lung: 2-0 (min. 24). Darian Soporan a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga, pe sub zid, la colțul scurt: 3-0 (min. 31). După o acțiune în partea dreaptă, Rareș Suciaghi i-a pasat în centru lui Andrei Nemeș, care a șutat imparabil, sub transversală, puțin din afara careului: 4-0 (min. 40). László Dénes i-a pasat lui Rareș Suciaghi la centrul terenului, acesta s-a pornit într-o acțiune individuală caracteristică și, după un un-doi cu Darian Soporan, a înscris chiar înainte de pauză: 5-0 (min. 45).

În repriza a doua, AMEFA a mai redus turația ”motoarelor” și a efectuat toate schimbările posibile, iar oaspeții au mai echilibrat puțin jocul. La AMEFA a debutat Adrian Iacob, mijlocaș central defensiv cu certe calități, iar Horațiu Huruban și Alex Neamțu au primit ceva mai mult timp de joc. Gazdele s-au jucat cu ocaziile, portarul oaspeților remarcându-se prin câteva intervenții remarcabile. Inter Dezmir a avut la rândul său câteva bune oportunități de a înscrie golul de onoare, dar le-a ratat pe toate. Golurile au apărut abia spre finalul meciului. După o pasă în adâncime în partea stângă, Horațiu Huruban i-a pasat lui Rareș Ciprian Câmpan în marginea careului, iar acesta a punctat cu un șut plasat, sub transversală: 6-0 (min. 74). Câteva minute mai târziu, Sebastian Chiș a preluat o minge respinsă greșit de un adversar, și a șutat la colțul lung, din marginea careului: 7-0 (min. 81). Același Sebastian Chiș a reușit o acțiune foarte bună pe partea dreaptă și a centrat în fața porții, iar Alex Neamțu a îndeplinit o simplă formalitate: 8-0 (min. 88). De remarcat că atât Sebastian Chiș, cât și Alex Neamțu, se află la primul gol marcat într-un meci oficial pentru AMEFA. Foarte aproape de această performanță a fost și Horațiu Huruban, care a trimis însă mingea în bară și a mai avut câteva ocazii foarte bune de a înscrie.

Cu această victorie, AMEFA își consolidează poziția a opta în clasament. Urmează însă un meci foarte dificil, duminică, 14 aprilie, pe terenul liderului, Viitorul Poieni.