sâmbătă, 21 octombrie 2023

În logica... setului: Inter Dezmir - AMEFA 0-6 (0-2)

Pe o vreme închisă, dar bună pentru fotbal, duminică, 15 octombrie, de la ora 11, AMEFA a înfruntat în deplasare pe Inter Dezmir, pe terenul mare (sintetic) din Baza Sportivă ”Unirea” din cartierul Mănăștur (Cluj-Napoca). Gazdele au preferat să joace de dimineață, chiar cu niște cheltuieli suplimentare pe care le-a presupus închirierea terenului din baza ”Unirea” (în comparație cu stadionul din Apahida, care era însă liber doar după-amiază). Socotelile lor nu le-au ieșit prea bine, deoarece Inter Dezmir, cu o echipă cu totul nouă, a pierdut la același scor, 6-0, cu care pierduse și în primăvară, când încă erau în formula veche. Pentru AMEFA, este a treia victorie din acest sezon (din 6 meciuri), și trebuie remarcat că în toate cele trei jocuri încheiate cu succes echipa a marcat șase goluri: 6-2 cu Speranța 2 Jucu, 6-1 cu ACS Pădureni Chinteni și acum 6-0 cu Inter Dezmir.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Mirel Mureșan (61 Sebastian Chiș) - László Dénes, Rareș Ciprian Câmpan - Darius Pogan (75 János Szabó), Lucian Baciu, Darian Soporan - Cristi Cifor (61 Denis Alexandru). Alături de echipă au mai fost: Gabriel Suciaghi, Robert Rus, Raularian Rusu, Tudor Herlea, Adrian Blendea (accidentat).

Au arbitrat: Octavian Trenca la centru, Cătălin Man și Alin Rus - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). La meci a asistat și domnul Iulian Székely.

AMEFA (în plan apropiat, cu tricouri albe), brigada de arbitri și Inter Dezmir (în plan depărtat, cu echipament negru) la startul partidei. Sursa foto: pagina de Facebook a AS AMEFA Cluj-Napoca

În prima parte a meciului, AMEFA a preferat să mențină posesia și să controleze jocul la mijlocul terenului, fără a se arunca cu totul în atac, având în vedere că în patru din cele cinci meciuri precedente luaseră gol în primele 5 minute. Tactica a dat roade, acesta fiind de altfel primul meci din acest sezon în care AMEFA nu a primit gol. Pe de altă parte, mai ales în primele 25 de minute, fazele de poartă au fost cu adevărat puține, și au aparținut tot oaspeților. Am remarcat doar o lovitură de cap a lui Cristi Cifor, din careu, după un corner, mingea fiind reținută cu dificultate de portarul advers. De altfel, Cristi Cifor a devenit eroul acestui meci, reușind în premieră un hat-trick.

Darian Soporan a făcut schimb de benzi cu Darius Pogan de mai multe ori pe parcursul jocului. Într-unul din momentele când se afla pe banda dreaptă, Darian Soporan a centrat în careu, mingea a depășit un grup de jucători și a ajuns la Cristi Cifor, complet demarcat, iar acesta, deși a tras prima dată în portar, a reușit în cele din urmă să deschidă scorul: 0-1 (minutul 29).

Peste doar câteva minute, după un corner executat de pe stânga, mingea a fost ușor deviată, și același Cristi Cifor, din centrul careului, a reluat din voleu cu stângul, fără preluare, printre fundași și pe lângă portar: 0-2 (minutul 35).

În a doua repriză, numărul de ocazii a crescut, și în primele 10 minute Darian Soporan, Andrei Lakatos și Cristi Cifor au ratat șanse importante. În cele din urmă, după o incursiune a lui Darian Soporan în careul advers, mingea a ajuns la Cristi Cifor, care, din câțiva metri, a șutat din nou imparabil, sub bară: 0-3 (minutul 56).

La acest scor, oaspeții s-au mai relaxat, gazdele au avut la rândul lor câteva atacuri promițătoare, dar fără a pune în real pericol poarta apărată (bine) de Paul Șofron. Ambele echipe au efectuat schimbări, jocul s-a mai fragmentat și a pierdut din cursivitate. Un moment important a fost accidentarea unuia dintre jucătorii de la Inter Dezmir, într-un moment în care aceștia efectuaseră deja toate schimbările. Jucătorul a ieșit de pe teren în minutul 77 și nu a mai putut continua, astfel că gazdele au jucat practic în zece oameni în ultimele 13 minute.

În condițiile acestea, AMEFA a mai înscris de trei ori. Mai întâi, Darian Soporan a pătruns în careu, i-a lăsat mingea lui Rareș Ciprian Câmpan, care a șutat plasat la colțul din dreapta portarului: 0-4 (minutul 80). Peste doar două minute, doi fundași și portarul de la Inter Dezmir nu s-au înțeles ce să facă cu mingea, pe care le-a furat-o Lucian Baciu, care a înscris apoi lejer în poarta goală: 0-5 (minutul 82).

Golul meciului l-a înscris Emil Trifan, care a urcat în atac și a trimis un șut cu boltă, direct în vinclu, din colțul careului, de pe partea stângă: 0-6 (minutul 88).

Pentru AMEFA urmează un meci foarte dificil pe teren propriu cu Viitorul Poieni, duminică, 22 octombrie, de la ora 17, în Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”.