sâmbătă, 25 martie 2023

Primul succes în retur: Voința Sâncraiu - AMEFA 0-2 (0-1)

AMEFA a reușit primul succes din acest an calendaristic (2023) în deplasare la Voința Sâncraiu, duminică, 19 martie, pe o vreme bună, cu mult soare, dar pe un teren foarte umed în urma topirii zăpezii, ultima ninsoare căzând nu cu mult înainte de ziua jocului. Pentru AMEFA a fost a doua deplasare consecutivă în tot atâtea meciuri de la începutul sezonului de primăvară, iar jucătorii au intrat cu multă determinare pe teren, după înfrângerea din etapa trecută, de la Gilău. Meciul a început la ora 15 și a fost dominat, în mare măsură, de AMEFA, care a câștigat meritat, la pas, dar nu fără unele mici emoții.

Lotul AMEFA înainte de începerea jocului. Foto: Raularian Rusu

Cele două echipe, AMEFA (în alb-negru) și Voința Sâncraiu (în albastru), și brigada de arbitri, la marginea terenului. Foto: Raularian Rusu

Cele două echipe și brigada de arbitri înainte de startul jocului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (74 Denis Alexandru), Horațiu Moldovan (82 Marius Vlad Ciortea), Emil Trifan, Robert Rus (74 Sebastian Chiș) - Andrei Nemeș - Marius Frîncu (59 Norbert Costiniuc), Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan (59 Răzvan Cetănaș), Darian Soporan (59 Andrei Țucudean) - Vlad Miron (59 Cristian Cifor). Rezervă neutilizată: János Szabó. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Daniel Vasile Telecan la centru, ajutat de asistenții Alin Rus și Bogdan Răzvan Mateș. Observator din partea AJF a fost domnul Cristian Cosmin Brașovean (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Tudor Mircea Ilea (min. 38), Pentek Tibor (min. 65), respectiv Marius Frîncu (min. 25), Norbert Costiniuc (min. 61) și Emil Trifan (min. 77).

Gazdele au început mai avântat, dar entuziasmul lor s-a stins repede, după doar câteva minute. După ce s-au mai acomodat cu terenul mlăștinos pe alocuri, oaspeții s-au instalat la cârma jocului, lansând atacuri tot mai periculoase la poarta adversă. Darian Soporan a avut o primă șansă, după o incursiune pe banda stângă până în careu, dar șutul său la colțul scurt a fost reținut de portar.

Golul nu a întârziat însă foarte mult, el venind în urma unui corner de pe partea stângă executat de Darian Soporan, care a trimis mingea pe jos, la colțul scurt. Vlad Miron și Rareș Suciaghi au profitat de lipsa de reacție a defensivei adverse și au deviat mingea în poartă, la colțul scurt, golul fiindu-i atribuit lui Rareș Suciaghi, ultimul care a atins mingea: 0-1 (min. 17).

După golul încasat, Voința Sâncraiu a încercat să revină în joc, dar terenul umed a făcut foarte dificilă construcția, favorizând duelurile fizice pentru minge și jucătorii care au avut crampoane adecvate. Chiar și așa, gazdele au reușit să se apropie periculos de poarta lui Paul Șofron, ratând o uriașă ocazie în min. 28, când Paul Șofron a intervenit salvator în fața unui atacant advers, scăpat singur spre poartă.

AMEFA ar fi putut să majoreze diferența pe contraatac. În min. 33, Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat foarte bine pe Marius Frîncu în banda dreaptă, acesta a centrat în fața porții și Vlad Miron a înscris din câțiva metri. Golul a fost însă anulat pe motiv de offside (discutabil) la Vlad Miron.

În repriza secundă, jocul a continuat sub aceleași auspicii. AMEFA s-a organizat foarte bine și a contraatacat de fiecare dată când a avut ocazia. Gazdele au încercat din răsputeri să egaleze, dar nu au avut ocazii clare decât spre finalul meciului.

Între timp însă AMEFA s-a distanțat pe tabelă, în urma unei acțiuni individuale de mare efect a lui Rareș Suciaghi, care a driblat toată apărarea adversă, inclusiv portarul, și a trimis în poarta goală: 0-2 (min. 70).

În ultimele minute de joc, Voința Sâncraiu ar fi putut marca golul de onoare, având o serie de faze fixe, în special lovituri de la colț, care ar fi putut aduce și un gol. Cea mai mare ocazie s-a ratat în minutele de prelungire, când, după un corner de pe partea dreaptă, mingea a fost trimisă la colțul lung, iar un jucător al gazdelor, cu poarta goală în față, dar într-un unghi foarte închis, a șutat paralel cu linia porții.

A fost un meci greu, disputat pe un gazon dificil, care a făcut și victime, îndeosebi în rândul jucătorilor de la Sâncraiu, accidentați involuntar în urma ciocnirilor și alunecărilor neprevăzute și neașteptate. Oarecum surprinzător, AMEFA s-a adaptat mai bine la aceste condiții și a știut cum să gestioneze jocul de la început până la final.

Cu această victorie, AMEFA urcă pe locul 2 în clasament, profitând de înfrângerea suferită de Someșul Gilău, 3-0 în deplasare la Ardealul Cluj. Ardealul este de altfel următoarea adversară a AMEFA, duminică, 26 martie. Meciul, care se anunță foarte greu, va începe la ora 18, și se va disputa pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.