sâmbătă, 18 martie 2023

Schimb de locuri în fruntea clasamentului: Someșul Gilău - AMEFA 2-1 (1-0)

Întrucât prima etapă din retur s-a amânat pentru luna aprilie, sezonul de primăvară a început cu a doua etapă din retur, ceea ce pentru AMEFA a însemnat o deplasare dificilă la Gilău. Meciul s-a disputat duminică, 12 martie 2023, de la ora 15, pe terenul din Gilău, pe o vreme rece, dar cu mult soare, bună pentru fotbal. Gazonul, cu destule denivelări, a pus în schimb unele probleme jucătorilor. Someșul Gilău a condus practic din startul meciului și a câștigat în cele din urmă, deși AMEFA a dominat teritorial o mare parte din meci și a avut un om în plus aproape toată repriza secundă. Pentru AMEFA au fost prezenți 21 de jucători la acest meci, un record absolut, dar numărul mare de rezerve și de oportunități de schimbare nu a influențat, din păcate, rezultatul partidei.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (67 Marius Vlad Ciortea), Horațiu Moldovan (75 Rareș Chesăuan), Emil Trifan, Robert Rus (75 Cosmin Hetea) - Adrian Blendea (67 Andrei Țucudean), Marius Frîncu (53 Răzvan Cetănaș), Andrei Nemeș, Darian Soporan (67 Norbert Costiniuc) - Rareș Suciaghi, Lucian Baciu (53 Mihnea Jurca). Rezerve neutilizate: Rareș Ciprian Câmpan, Sebastian Chiș, Denis Alexandru. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri avându-l la centru pe Cristian Maghiar (Cluj-Napoca), ajutat de asistenții Szekely Zsolt (Cluj-Napoca) și Laurențiu Stoianovici (Turda).

Cartonașe galbene: Stan Ardelean (min. 20), Mihai Vele (min. 63) și Bogdan Pâtcă (min. 83), respectiv Andrei Nemeș (min. 12), Marius Frîncu (min. 32) și Emil Trifan (min. 50).

Cartonaș roșu: Adrian Dorin Fertea (min. 50).

AMEFA înainte de startul meciului. Foto: Gabriel Suciaghi

Cele două echipe și brigada de arbitri înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Cele două echipe și brigada de arbitri la centrul terenului, înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Someșul Gilău. La prima acțiune ofensivă a gazdelor, după un corner, arbitrul a acordat ușor penalty pentru Someșul Gilău la o intrare a lui Horațiu Moldovan asupra lui Adrian Dorin Fertea (min. 1). Mihai Vele a transformat penalty-ul: 1-0 (min. 2).

Practic, din acest moment, AMEFA a pus aproape complet stăpânire pe joc, doar că nu a găsit mijloacele necesare pentru a străpunge defensiva bine organizată a echipei gazdă. Terenul a fost un factor esențial, deoarece în mare măsură a împiedicat construcția, obligând ambele echipe să joace cu mingi lungi, pe sus, implicând mai degrabă dueluri fizice pentru posesia balonului, un stil de joc care s-a dovedit în cele din urmă mai favorabil echipei gazdă, Someșul Gilău, ai cărei jucători s-au adaptat mai bine la condițiile de joc, mai ales că deschiderea rapidă a scorului le-a permis să joace mai mult pe contraatac.

AMEFA a reușit să câștige majoritatea duelurilor pentru posesie în propria jumătate, dar acțiunile ofensive desfășurate pe cele două benzi, prin Adrian Blendea (pe dreapta) și Darian Soporan (pe stânga) nu prea au avut succes, iar cei doi jucători de atac, Rareș Suciaghi și Lucian Baciu, au fost de cele mai multe ori izolați și nu au primit suficiente mingi utile.

Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a înregistrat în minutul 25, când, după un corner, Lucian Baciu a prins un șut excepțional de la 16 metri, la colțul scurt, portarul gazdelor nu a reușit să rețină mingea, dar a fost ajutat de un coechipier (cu mâna, după cum spun unii), iar Darian Soporan, aflat în apropiere, nu a reușit să profite și să introducă mingea în poartă. Jucătorii de la AMEFA au cerut penalty, dar fără folos.

La o altă fază, în același careu, Darian Soporan a reușit să-și depășească adversarul direct, dar apoi a căzut, după un posibil fault. Din nou, arbitrul a lăsat jocul să continue.

Același Darian Soporan a avut o bună șansă de egalare spre sfârșitul reprizei, când a reluat cu capul, din apropiere, o centrare venită de pe partea dreaptă de la Andrei Lakatos, dar mingea a ocolit de puțin vinclul porții.

De cealaltă parte, Someșul Gilău ar fi putut majora diferența pe un contraatac, în urma căruia atacantul lor a reușit să-l lobeze și pe Paul Șofron, ieșit din careu, dar mingea a fost trimisă prea ușor, și Robert Rus a avut timp să intervină și să degajeze de pe linia porții.

În repriza secundă, dominarea oaspeților s-a accentuat, mai ales după ce gazdele au rămas în zece jucători. Adrian Fertea (Someșul Gilău) a văzut cartonașul roșu direct după ce l-a scuipat pe un jucător de la AMEFA (min. 50).

La AMEFA s-au făcut schimbări, cu scop eminamente ofensiv, dar și pentru a proteja unii dintre jucătorii care aveau deja cartonaș galben, știut fiind că unii arbitri caută să ”egalizeze” situația numerică de pe teren. Meciul a fost oricum unul aprig disputat, cu numeroase dueluri la limita regulamentului, și uneori dincolo de ea.

Deși rămași cu un om în minus pe teren, jucătorii de la Someșul Gilău s-au mobilizat exemplar, și o bună perioadă de timp nici nu s-a văzut omul în minus. Mai mult, pe un contraatac desfășurat în viteză, gazdele au reușit să se desprindă pe tabelă: după un un-doi cu mingi înalte în careu, Gabriel Ionuț Marinca a prins un șut sănătos din centrul careului, cu care l-a învins pe Paul Șofron: 2-0 (min. 63).

Acest al doilea gol parcă a turnat plumb în picioarele jucătorilor de la AMEFA, în vreme ce gazdele s-au organizat și mai bine în defensivă și au renunțat aproape complet la orice intenții ofensive. Oaspeții au încercat tot ce era omenește posibil pentru a străpunge un careu supra-aglomerat, au avut multe cornere, șuturi de la distanță, inclusiv lovituri libere, dar tot fără succes. După un corner, Andrei Nemeș a reușit să reia mingea spre colțul scurt, dar un fundaș gilăuan a respins de pe linia porții, de lângă bară. Darian Soporan a avut o excelentă acțiune pe partea stângă, a ajuns în careu în poziție de finalizare, dar a întârziat șutul și a fost în cele din urmă blocat.

Portarul gazdelor, care a părut destul de nesigur în intervenții în prima repriză, a avut o priză mult mai bună la minge în a doua repriză, deși era cu soarele în ochi. Astfel, loviturile libere executate de Emil Trifan sau Rareș Suciaghi au fost parate de portar, la fel ca și alte șuturi de la distanță care au prins spațiul porții.

În ultimul minut de prelungiri, la una din mingile aruncate la disperare spre careul advers, Rareș Chesăuan a fost faultat în marginea careului. De data aceasta, Emil Trifan a executat perfect lovitura liberă, trimițând mingea în dreapta portarului, la colț: 2-1 (min. 90+6). Era însă prea târziu pentru a mai schimba soarta partidei, arbitrul punând capăt jocului imediat după ce acesta s-a reluat de la centru.

În urma acestui rezultat, Someșul Gilău face schimb de locuri cu AMEFA, trecând pe prima poziție în clasament, în vreme ce AMEFA cade pe locul 3, la două puncte în spatele gilăuanilor și la un punct în spatele echipei Viitorul Poieni, în vreme ce Avântul Bradu Luna de Sus este pe locul 4, la un punct în spatele AMEFA și la 4 puncte de lider.

Următorul meci al AMEFA se va disputa duminică, 19 martie, de la ora 15, în deplasare la Sâncraiu, cu Voința Sâncraiu, echipa clasată pe locul 5. Va fi o nouă deplasare dificilă (și lungă) pentru AMEFA, dar sperăm ca de data aceasta echipa să obțină un rezultat pozitiv.