sâmbătă, 30 octombrie 2021

Un punct în fața liderului: Someșul II Gilău - AMEFA 1-1 (0-0)

În etapa a 9-a a Campionatului Județean Cluj, zona Cluj, AMEFA a avut o deplasare dificilă, pe terenul liderului, Someșul II Gilău. Meciul s-a jucat duminică, 24 octombrie, cu începere de la ora 16, pe terenul din Gilău, în condițiile în care ambele echipe au avut destul de multe absențe în lot. În ciuda vremii frumoase și însorite, AMEFA s-a prezentat cu doar 12 jucători (11 titulari și o singură rezervă), dar a obținut un punct poate nesperat, în condițiile în care gazdele au evoluat cu un om în minus din minutul 35. Ambele echipe ar fi putut câștiga, dar egalul pare un rezultat echitabil după felul în care s-a disputat partida.

Someșul II Gilău (în negru, plan îndepărtat), AMEFA (în albastru) și brigada de arbitri, înainte de începerea partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Marius Vlad Ciortea (80 Antonio Sălăjan), Sergiu Bora, Emil Trifan, Sebastian Chiș - Andrei Lakatos, Rareș Ciprian Câmpan, Giuseppe Perelli, Darian Soporan - Mirel Mureșan - Mihnea Jurcă. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă a mai fost și Raularian Rusu.

Partida a fost arbitrată de o tânără brigadă clujeană, având la centru pe Tudor Prodea, ajutat la cele două margini de asistenții Remus Pop Moldovan și Cristian Adrian Câmpean. Observator din partea AJF a fost domnul Szabó Gerő (Cluj-Napoca).

În prima repriză, acțiunile periculoase, de poartă, au fost relativ puține. AMEFA s-a apărat foarte bine, reușind în bună măsură să absoarbă presiunea exercitată de echipa gazdă, mai ofensivă ca intenții. Din păcate, AMEFA nu a reușit decât rareori să ajungă la poarta adversă, deși beneficia de un avantaj deloc de neglijat în astfel de condiții: portarul și defensiva adversă fiind cu soarele în față, au avut dificultăți de apreciere a traiectoriei mingii. Câteva șuturi slabe de la distanță nu au pus însă în pericol poarta gazdelor. Faza cea mai importantă a primei reprize s-a petrecut în minutul 35: Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat cu o pasă în adâncime pe Darian Soporan, acesta și-a depășit în viteză adversarul direct, dar a fost faultat exact înainte de a intra în careu. Arbitrul a eliminat fundașul în cauză, care a comis faultul în postură de ultim apărător. AMEFA a beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului, dar execuția lui Giuseppe Perelli a fost deviată de un jucător al gazdelor în corner. Deși cu un om în minus, gazdele au găsit motivația care parcă până atunci le lipsise, și s-au năpustit în atac în ultimele minute ale primei reprize, ratând și vreo două bune ocazii de a deschide scorul.

Repriza secundă a început sub aceleași auspicii, cu gazdele forțând mai mult în atac, în ciuda inferiorității numerice. În această repriză, Someșul II Gilău a beneficiat și de avantajul pe care l-a avut AMEFA în prima parte: soarele ”orbea” efectiv jucătorii oaspeți aflați în defensivă. Pe fondul acesta, nu a durat mult până când s-a asistat la deschiderea scorului: la o minge lungă, Sergiu Bora nu a apreciat corect traiectoria mingii și abia a reușit să o ”șteargă”, fără a-i schimba direcția, iar atacantul gilăuan aflat în spatele său a profitat de situație, preluând și marcând la colțul lung, de pe partea stângă a careului: 1-0 (min. 52).

După gol, am asistat la obișnuita schimbare de atitudine a ambelor echipe: AMEFA a devenit mult mai ofensivă, Mirel Mureșan trecând al doilea vârf alături de Mihnea Jurcă, în vreme ce gazdele au adoptat o atitudine mai defensivă, în speranța conservării avantajului de pe tabelă. În superioritate numerică, AMEFA a început să-și creeze oportunități la poarta adversă, dar golul egalizator a venit în urma unei greșeli a gazdelor: un fundaș a trimis o pasă prea slabă spre portarul propriu, Mirel Mureșan, pe fază, a profitat, a interceptat balonul și l-a trimis peste portarul ieșit în întâmpinare: 1-1 (min. 67).

Finalul partidei a fost unul foarte disputat, ambele formații ratând numeroase ocazii de gol. Sergiu Bora a scos o minge de pe linia porții, iar Paul Șofron a avut mai multe intervenții salvatoare, inclusiv una în postură de unul contra unul cu un atacant gilăuan. La poarta opusă, Mihnea Jurcă, Darian Soporan și Mirel Mureșan au avut șansa golului victoriei pentru AMEFA, dar n-a fost să fie.

Scorul final este unul care într-un fel sau altul mulțumește și nemulțumește ambele echipe. Someșul II Gilău și-a păstrat poziția de lider, fiindcă Avântul Bradu Luna de Sus nu a jucat în această etapă, dar avansul este de doar două puncte, și cu un meci în plus disputat. Pe de altă parte, gazdele au obținut totuși un punct în condițiile în care au jucat mai mult de jumătate de meci în inferioritate numerică. AMEFA obține un punct poate nesperat înainte de joc, dar le-ar fi putut obține pe toate dacă ar fi știut să profite mai bine de avantajul omului în plus. AMEFA își păstrează locul 6 în clasament.

În următoarea etapă, AMEFA va evolua pe teren propriu cu Speranța Jucu, duminică, 31 octombrie, de la ora 15 (ora de iarnă).