vineri, 22 octombrie 2021

Giuseppe Perelli a adus victoria în prelungiri: AMEFA - AS Borșa 3-2 (0-1)

În etapa a 8-a a Campionatului Județean Cluj, zona Cluj (Liga a 5-a), AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe AS Borșa, duminică, 17 octombrie, de la ora 14. Pe o vreme bună, frumoasă, însorită, chiar caldă, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” a avut loc o partidă echilibrată, aprig disputată, cu nu mai puțin de 11 cartonașe galbene (aproape egal împărțite între cele două tabere) și o eliminare (pe final, pentru două cartonașe galbene, în rândul oaspeților). De altfel, meciul s-a decis chiar în ultimele minute, iar golul victoriei AMEFA a venit din gheata lui Giuseppe Perelli în minutele de prelungire.

AMEFA (în roșu-negru) și AS Borșa la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Sergiu Bora, Emil Trifan (65 Sebastian Chiș), Mirel Mureșan - Lorand Szekely (70 Antonio Sălăjan), Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Vlad Miron - Mihnea Jurcă, Rareș Chesăuan (52 Giuseppe Perelli). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată: Marian Oltean. Au mai fost alături de echipă: Robert Rus (accidentat), Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Bogdan Moșu, Daniel Șinca, Tibor Razman.

Meciul a fost arbitrat de Cristian Maghiar la centru, ajutat de Cătălin Hanga și Bogdan Răzvan Mateș - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator a fost domnul Anghel Todea (Cluj-Napoca).

În prima repriză, deși meciul a fost destul de încins, cele două echipe s-au anihilat în bună măsură reciproc, jocul disputându-se mai ales la centrul terenului, iar fazele de poartă au fost relativ puține. AMEFA a avut o singură ocazie uriașă de a marca: după o centrare de pe partea dreaptă a lui Lorand Szekely, mingea a fost reluată din careul mic de Rareș Chesăuan în portarul advers.

Oaspeții, care s-au dovedit periculoși în câteva ocazii, au reușit să deschidă scorul după un penalty controversat, acordat pentru un fault (?) al lui Paul Șofron asupra lui Marian Silaghi. Același Marian Silaghi și-a asumat executarea loviturii de la 11 metri, care a fost transformată: 0-1 (min. 37).

Repriza a doua a fost la rândul ei foarte disputată. AMEFA a încercat din răsputeri să egaleze, dar oaspeții au dovedit o disciplină defensivă de invidiat; mai mult, au reușit în câteva rânduri să pericliteze pe contraatac poarta lui Paul Șofron, dar acesta și fundașii AMEFA și-au făcut cu prisosință datoria. La AMEFA, intrarea lui Giuseppe Perelli și mutarea lui Rareș Suciaghi în compartimentul ofensiv au început să dea roade spre finalul partidei.

Astfel, după o acțiune individuală a lui Rareș Suciaghi în banda stângă, acesta reușește să-i paseze lui Mihnea Jurcă în fața porții, iar acesta, după ce este blocat în primă instanță de portar, reușește din a doua încercare să trimită mingea în plasă: 1-1 (min. 79).

Misiunea celor de la AMEFA a fost ușurată de faptul că unul din fundașii centrali ai AS Borșa a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben (min. 81). Presiunea la poarta oaspeților s-a intensificat și golul nu a întârziat prea mult: o pasă pe jos al lui Vlad Miron de pe partea dreaptă l-a găsit pe Giuseppe Perelli demarcat în mijlocul careului, iar șutul puternic al acestuia, deși pe direcția portarului, a intrat în cele din urmă în poartă, deși mingea a fost atinsă de portar: 2-1 (min. 85).

Bucuria gazdelor, care aveau la acel moment un om în plus pe teren, avantaj pe tabelă și moral excelent, nu a durat decât un minut. La prima acțiune după reluarea jocului de la centrul terenului, Sergiu Bora (care altfel a făcut un meci foarte bun) s-a încurcat în minge la marginea careului, ”obiectul” i-a fost furat de un jucător advers, care a și înscris pe lângă Paul Șofron: 2-2 (min. 86).

Finalul a fost destul de tensionat, cu ambele echipe încercând să dea lovitura de grație adversarilor. AMEFA, în superioritate numerică, a avut un avantaj care în cele din urmă s-a materializat: o minge trimisă de Rareș Suciaghi de pe partea dreaptă a ajuns la Rareș Ciprian Câmpan la marginea careului, acesta a prelungit la Giuseppe Perelli, mai bine plasat și nemarcat în interiorul careului, iar mingea șutată de acesta a lovit transversala și a căzut apoi dincolo de linia porții, pentru a reveni înapoi pe teren. A fost însă gol, după cum a adeverit arbitrul asistent și toți cei aflați în apropiere, și după cum a validat arbitrul de centru: 3-2 (min. 90+3).

Un final de infarct, care s-a potrivit perfect cu restul partidei. Dacă altădată AMEFA primea gol în prelungiri și pierdea puncte (cum a fost cazul cu Voința Sâncraiu în prima etapă), de data aceasta s-a întors roata și AMEFA a reușit să se impună în prelungiri.

Următorul meci este programat duminică, 24 octombrie, de la ora 16, cu Someșul II Gilău, în deplasare.