joi, 7 octombrie 2021

Oaspeții s-au impus clar: AMEFA - Avântul Bradu Luna de Sus 3-7 (1-3)

AMEFA a suferit o nouă înfrângere, prima pe teren propriu în acest campionat, duminică, 3 octombrie 2021, în fața echipei Avântul Bradu Luna de Sus. Meciul s-a desfășurat de la ora 16 pe terenul 2, sintetic, din Parcul Sportiv Universitar ”Dr. Iuliu Hațieganu”, iar condițiile de joc au fost optime, fiind soare și chiar cald, motiv pentru care arbitrii au acordat chiar o pauză de hidratare... și doar în a doua repriză!

AMEFA s-a prezentat cu un efectiv restrâns, de doar 13 jucători, acesta fiind de altfel și unul dintre motivele înfrângerii. Un alt motiv a fost legat de faptul că și unii dintre cei prezenți au jucat accidentați, oboseala s-a instaurat în repriza a doua iar pe final a apărut și demotivarea, în condițiile în care oaspeții s-au detașat pe tabelă, ceea ce a condus la o diferență și mai mare de scor. Una peste alta, Avântul Bradu Luna de Sus s-a prezentat ca o echipă matură, care știe ce vrea, și care a întors rezultatul repede în favoarea sa, a știut să-l mențină, și a controlat ostilitățile în cea mai mare parte a timpului.

AMEFA (în albastru) și Avântul Bradu Luna de Sus (în roșu) înaintea începerii jocului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Marian Oltean - Marius Vlad Ciortea (74 Antonio Sălăjan), Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus - Lorand Szekely, Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi - Alex Chertes (46 Sebastian Chiș), Mihnea Jurcă, Darian Soporan. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Au mai fost alături de echipă: Tudor Herlea, Gabriel Suciaghi, Raularian Rusu și Radu Mureșan.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană avându-l la centru pe Paul Narcis Bodocan, ajutat de asistenții Cătălin Hanga și Szekely Zsolt. Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).

Partida a început bine pentru AMEFA. În minutul 9, la o minge filtrată printre fundașii centrali adverși, Mihnea Jurcă a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat penalty, transformat de Rareș Suciaghi: 1-0. După câteva minute însă oaspeții au egalat, tot din penalty, acordat pentru un fault comis de Emil Trifan asupra vârfului lor de atac, care a și transformat penalty-ul: 1-1 (min. 15).

Meciul a fost destul de echilibrat în continuare , cu atacuri succesive la ambele porți. Echilibrul s-a rupt în a doua parte a reprizei, oaspeții punctând de două ori într-un interval foarte scurt. Prima dată după un corner, mingea a ajuns la colțul lung, a fost câștigată de oaspeți, iar vârful lor de atac a înscris cu un șut viclean din colțul careului: 1-2 (min. 31). Aproape imediat cei din Luna s-au desprins, în urma unei greșeli în defensiva AMEFA, de care au profitat, un mijlocaș centrând de pe partea stângă în fața porții, de unde un atacant a reluat simplu în poarta goală: 1-3 (min. 33).

Până la pauză AMEFA ar fi putut reduce din handicap, dar Rareș Suciaghi a ratat o ocazie uriașă, singur în 6 metri cu portarul advers, după ce driblase fundașii.

În a doua repriză, AMEFA și-a dorit să revină în joc, dar nu și-a creat prea multe șanse de gol. Cea mai mare ocazie a fost ratată de Darian Soporan, care a ajuns într-o situație foarte favorabilă în careul advers, dar a fost deposedat de un fundaș advers în momentul șutului. Oaspeții s-au dovedit destul de periculoși, dar au fost relativ precauți, cel puțin în primele 25 de minute, când se părea că meciul se va încheia cu scorul înregistrat la pauză.

În ultimele 20 de minute am asistat însă la o adevărată ”ploaie” de goluri, pe fondul oboselii care s-a resimțit tot mai mult în tabăra gazdelor, și care s-a concretizat prin câteva erori în defensivă, speculate imediat de adversari. Avântul Bradu Luna de Sus a înscris 3 goluri într-un interval foarte scurt, primele două fiind marcate de vârful lor de atac cu execuții ca în curtea școlii, în două minute consecutive (min. 73 și 74), urmate de un alt gol din postură de singur cu portarul (min. 78), scorul devenind astfel 6-1 pentru oaspeți.

AMEFA a dat o replică imediată, prin Mihnea Jurcă, a cărui acțiune individuală s-a încheiat cu un șut precis din interiorul careului: 2-6 (min. 80). Peste doar un minut însă, oaspeții au găsit iarăși calea spre gol, profitând de spațiile foarte largi din apărarea AMEFA, dejucând ieșirea la offside a fundașilor, un jucător scăpând singur cu portarul, driblându-l și pe acesta și trimițând balonul în poarta goală: 2-7 (min. 81).

Dacă tot a înscris primul gol, AMEFA a înscris și ultimul gol al partidei: portarul advers a scos cu greu un șut bun al lui Darian Soporan, mingea a ajuns la Rareș Suciaghi în careu, căruia nu i-a ieșit execuția, dar Antonio Sălăjan, pe fază, a împins mingea în poartă de lângă bară: 3-7 (min. 89).

Pentru AMEFA urmează o săptămână de pauză, următorul meci fiind programat duminică, 17 octombrie, tot de la ora 16, pe teren propriu, cu AS Borșa.