sâmbătă, 9 martie 2019

Meciul s-a decis la ultima fază: Speranța Jucu - AMEFA 2-1 (1-1)

Duminică, 3 martie, s-a reluat Campionatul Județean Cluj (Liga a 5-a), zona Cluj, cu meciurile contând pentru etapa a 17-a. AMEFA a întâlnit în deplasare liderul, Speranța Jucu, și a fost la câteva secunde de a face o surpriză, gazdele înscriind golul victoriei la ultima fază a partidei.

AMEFA la startul meciului cu Speranța Jucu. Rândul de sus (de la stânga la dreapta): Giuseppe Perelli, Andrei Lakatos, Ionuț Șanta, Aurel Moisă, Ionuț Pintilie, Rareș Suciaghi, Vlad Pop, Tudor Herlea, Emil Trifan (căpitan), Paul Șofron, Raularian Rusu (președinte).
Rândul de jos: Emilian Pîntea, Cosmin Hetea, Alex Chertes, Marius Someșan, Robert Rus, Mirel Mureșan.

Pe o vreme frumoasă, bună pentru fotbal, de la ora 15, pe terenul de la Baza Sportivă Jucu de Mijloc au evoluat echipele:
Speranța Jucu: Sergiu Prodan - Ciprian Mureșan, Alin Anastasie (74 Carol Colbas), Ciprian Chiorean, Radu Hărănguș, Andrei Bokretas (70 Romeo Sâmbotelecan), Rareș Moldovan (83 Alexandru Sâmbotelecan), Vasile Darius Voicu (46 Alin Bogheanu), Vasile Pop, Vlad Pojar, Adrian Anca.
AMEFA: Paul Șofron - Andrei Lakatos (84 Ionuț Pintilie), Ionuț Șanta, Mirel Mureșan (78 Vlad Pop), Robert Rus - Marius Someșan (46 Rareș Ciprian Câmpan), Emil Trifan - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Alex Chertes (82 Emilian Pîntea) - Giuseppe Perelli (56 Aurel Moisă). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea (accidentat). Au mai însoțit echipa: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Raul Tat.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Petru Vlad Inoan la centru, Daniel Bogdan Borz și Daniel Costa - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Iuliu Ciorbă (Mociu).
AMEFA a practicat un joc frumos, de posesie prelungită, dar fără a-și crea ocazii foarte mari, în vreme ce gazdele au preferat un joc pe contre, încercând să surprindă adversarul cu mingi lungi, peste linii, care să pună în valoare viteza jucătorilor de atac, rămași deseori în poziție de unul contra unul cu fundașul la marcaj. Speranța Jucu a și avut cele mai mari ocazii în prima repriză, în special în primele 25 de minute, când fundașii de la AMEFA și portarul Paul Șofron au avut câteva intervenții providențiale.
Scorul a fost deschis însă de oaspeți: Emil Trifan a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Giuseppe Perelli a reluat simplu în poartă din câțiva metri, de lângă bara a doua, profitând de plasamentul deficitar al defensivei gazdelor: 0-1 (min. 38).
Bucuria în tabăra oaspeților nu a durat însă decât un minut. Imediat după reluarea jocului de la centru, Vlad Pojar a fost lansat în careul advers, a întors în centru la Vasile Pop, care, nemarcat, a reluat cu latul lângă bară: 1-1 (min. 39).
După pauză, ofensiva gazdelor s-a intensificat, dar golul a întârziat să apară. În min. 55, Paul Șofron a reușit să respingă două șuturi consecutive din careu ale lui Adrian Anca, iar câteva minute mai târziu un jucător al gazdelor a trimis mingea în bară, deși poarta era goală. Au urmat și alte execuții imprecise ale jucanilor.
La poarta cealaltă, AMEFA a avut și ea câteva șanse - Aurel Moisă a șutat sub bară, dar Sergiu Prodan a reținut, la lovitura liberă executată de Rareș Suciaghi, mingea a ocolit de puțin poarta, iar în utlimele minute, Emilian Pîntea a șutat în blocaj din marginea careului într-un moment în care ar fi putut să paseze.
Meciul părea să se îndrepte spre un rezultat de egalitate. Arbitrul a indicat 3 minute de prelungire. Când cele trei minute deja trecuseră, la ultima fază a partidei, o minge aruncată în disperare de cauză spre careul oaspeților este respinsă imprecis de Ionuț Șanta, Vlad Pojar preia în marginea careului de lângă Ionuț Pintilie, și șutează puternic la colțul scurt, aducând cele trei puncte gazdelor: 2-1 (min. 90+4).
Un egal ar fi fost un rezultat bun pentru AMEFA, în special pentru moralul echipei. Chiar și așa, această înfrângere la limită denotă un joc superior celui din sezonul de toamnă, când în mod obișnuit meciurile erau pierdute la diferențe mult mai mari de scor. Defensiva, în frunte cu Paul Șofron, a făcut un meci foarte bun în fața echipei care este pe primul loc în clasament. Cei doi noi fundași centrali, Ionuț Șanta și Mirel Mureșan, deși se cunosc de puțin timp, au făcut un cuplu solid în fața atacurilor adverse, iar dublarea numărului de mijlocași în fața apărării (Marius Someșan în prima repriză, respectiv Rareș Ciprian Câmpan în a doua repriză, plus Emil Trifan) s-a dovedit a fi o măsură eficientă. Robert Rus, pe partea stângă, a făcut unul din cele mai bune meciuri ale sale de când este la echipă.
Păcat doar că, din punct de vedere ofensiv, AMEFA nu a avut puterea să mai înscrie, defensiva gazdelor părând a fi destul de fragilă, dar a fost insuficient pusă sub presiune. În ansamblu însă, este un rezultat care reflectă în mare măsură cele petrecute pe teren, chiar dacă AMEFA a fost aproape de un egal meritoriu.
Pentru AMEFA urmează un joc teoretic mai lejer, duminică, 10 martie, de la ora 15, pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, cu ultima clasată, Viitorul Mihai Georgescu. Sperăm ca în acest joc să se spargă ghinioanele și AMEFA să obțină cele trei puncte, primele pe teren după meciul din tur cu aceeași echipă.