vineri, 28 iulie 2017

Amical: AMEFA - Iris Cluj-Napoca 6-6 (3-2)

Miercuri, 19 iulie, de la ora 19, AMEFA a susținut al doilea amical al verii pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în compania colegei de serie Iris Cluj-Napoca. În fața a circa 20 de spectatori, cele două echipe au oferit un spectacol agreabil, scorul final având o importanță mai mică.
AMEFA a început partida cu: Paul Șofron - Rareș Mocan, Tibor Razman, Giuseppe Perelli, Emil Trifan - Raul Tat, George Cotuț, Lucian Dodea, Andrei Sebesi - Alin Vasilaș, Rareș Suciaghi. Antrenorul-jucător George Cotuț a început să facă schimbări încă din minutul 30, astfel că pe teren au mai intrat Cosmin Hetea, Călin Lazăr, Bogdan Puskas, Robert Rus, Andrei Dicu, Tiberiu Cirebea. Au mai fost prezenți Raularian Rusu și Lucian Macri.
AMEFA a început bine și a condus repede cu 2-0 prin golurile marcate de Rareș Suciaghi. Oaspeții au revenit în joc și au egalat, 2-2. În finalul primei reprize, Emil Trifan a stabilit scorul pauzei: 3-2.
În a doua repriză, Paul Șofron a trecut în postura de arbitru, astfel că AMEFA a evoluat fără un portar de ”meserie”, poarta fiind apărată de Emil Trifan și, spre final, de Rareș Mocan. În aceste condiții, cei de la Iris au avut mai multe oportunități de a înscrie, și au și făcut-o de patru ori. AMEFA a condus în general pe tabelă și s-a și distanțat în debutul partidei la două goluri diferență, prin golul marcat de Raul Tat, dar cei de la Iris au revenit mereu. Pentru AMEFA au mai înscris Emil Trifan (din penalty) și, în finalul jocului, Alin Vasilaș.
Trebuie menționat că ambele echipe au avut o mulțime de ocazii, deci scorul de 6-6 reflectă oarecum realitatea din teren. Oaspeții au ratat chiar și două penalty-uri, unul în prima repriză (bară) și unul în a doua repriză, apărat de portarul ”de ocazie” Rareș Mocan.
Meciul a fost un bun test pentru jucătorii care au putut fi prezenți, și totodată au putut fi evaluați și o parte dintre cei care doresc să se legitimeze la AMEFA.
Următorul meci amical va avea loc duminică, 30 iulie, de la ora 18, în deplasare, la Jucu de Sus, în compania echipei Unirea II Jucu, una dintre performele campionatului recent încheiat.