miercuri, 2 august 2017

Amical: CS Speranța Jucu - AMEFA 6-2 (2-2)

AMEFA a susținut un nou meci amical duminică, 30 iulie, de la ora 18, de data aceasta în deplasare, la Jucu de Mijloc, în compania echipei locale CS Speranța Jucu, constituită pe scheletul vechii echipe Unirea II Jucu, una dintre cele mai bune din zona Cluj a Campionatului Județean Cluj (Liga a V-a). În premieră, din cauza evenimentelor, a căldurii, a vacanțelor și concediilor, AMEFA nu a putut strânge 11 jucători pentru acest meci, ci doar 9 (din care 2 portari), gazdele de la Jucu împrumutând dintre jucătorii lor de rezervă pentru a se juca 11 contra 11.
Așadar, pentru AMEFA au jucat la început: Paul Șofron - Tudor Herlea, Giuseppe Perelli, Tibor Razman, Călin Lazăr - Cosmin Hetea, George Cotuț, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda, în atac evoluând doi jucători împrumutați de la gazde. În minutul 15 Marius Bolda s-a accidentat și a fost nevoit să iasă de pe teren, astfel că numărul celor de la Jucu care au evoluat la AMEFA a crescut la 3.
Chiar și în aceste condiții, AMEFA a făcut cu bine față, conducând cu 1-0 (din min. 29) și cu 2-1 (min. 42), fiind însă egalată în 1-2 minute după ce a preluat conducerea. Golurile au fost marcate de atacanții împrumutați, dornici să le demonstreze amfitrionilor că nu-și merită statutul de rezervă.
În a doua repriză, gazdele, care au efectuat multe schimbări, au condus tot mai evident ostilitățile, în vreme ce căldura și-a spus cuvântul în tabăra celor de la AMEFA, care nu au avut la dispoziție alți jucători iar cei prezenți au obosit. Echipa gazdă s-a detașat în minutele 54 și 56 la 4-2, moment în care meciul era jucat, oaspeții părând incapabili să revină ci doar să limiteze proporțiile scorului. S-a mai marcat în minutele 72 și 90+5 (!!). În minutul 88, Tudor Herlea, care avea probleme la șold, a fost înlocuit de Raularian Rusu, președintele AMEFA bifând primele minute pe teren mare, fie și într-un meci amical.
În ciuda înfrângerii destul de categorice, se poate spune că a fost un joc util. Cu această ocazie s-a perfectat și transferul definitiv al lui Daniel Șinca de la AMEFA la echipa din Jucu. El a fost împrumutat sezonul trecut la Progresul Sânnicoară.