joi, 24 ianuarie 2013

Un punct după o lungă ”secetă”: INTER CLUJ - AMEFA 6-6 (4-2)

Joi, 24 ianuarie, de Ziua Unirii Principatelor, AMEFA 1911 a disputat de la ora 21 pe terenul CMC 1 un meci de orgoliu în fața uneia dintre primele clasate în divizie, INTER CLUJ. Deși inițial numărul celor care s-au anunțat că se prezintă a fost foarte mare, până la urmă la teren am fost exact șapte: Paul Șofron - Raularian Rusu, Andrei Șișoe - Eugen Ciobanu, Gabriel Moldovan - Cosmin Popuța, Horațiu Mureșan.
Încă din prima repriză, adversarii s-au dovedit periculoși mai ales pe contraatac, deschizând scorul la o fază la care apărarea noastră a fost prinsă descoperită. AMEFA a egalat aproape imediat prin Cosmin Popuța, care a recuperat o minge în careul advers și l-a învins pe portar: 1-1. INTER CLUJ a revenit în avantaj cu un șut din afara careului, dar AMEFA a replicat din nou, egalând prin Andrei Șișoe, cu un șut senzațional la vinclu, dintr-un corner executat de Horațiu Mureșan. Din păcate, finalul primei reprize a aparținut adversarilor, care s-au distanțat pe tabelă, profitând de erorile noastre defensive.
Și repriza a doua a avut o desfășurare similară, cu un echilibru destul de evident pe teren. AMEFA a atacat mai mult, încercând să revină în meci, dar INTER CLUJ a avut ocaziile mai mari, pe contraatac. La o astfel de fază, ei au reușit să înscrie și să ducă scorul la 5-2, moment în care toată lumea se gândea doar la diferența de goluri. INTER CLUJ a mai ratat câteva ocazii mari, AMEFA a reușit să înscrie prin Horațiu Mureșan, cu un șut sub bară, iar adversarii au marcat cu un șut la colțul scurt, la un atac supranumeric.
De la 6-3 s-a petrecut ”miracolul”. AMEFA, bine condusă la mijloc de Gabriel Moldovan și Eugen Ciobanu, a marcat de trei ori, prin Gabriel Moldovan, Horațiu Mureșan și Cosmin Popuța, care s-au descurcat, în sfârșit, în fața unei apărări aparent fragile a echipei adverse. Mai mult, Horațiu Mureșan și Cosmin Popuța au mai ratat câteva șanse, iar în prelungiri, dintr-o degajare a lui Paul Șofron, mingea a lovit bara. Ar fi fost însă prea mult, poate, după cum s-a desfășurat partida, ca AMEFA să obțină victoria.
Chiar și acest egal, cu o echipă care a câștigat 13 din cele 16 meciuri jucate până acum, este un rezultat mai mult decât onorabil.