marți, 20 noiembrie 2012

Victorie de moral: AMEFA 1911 - ARobs 6-2 (2-1)

La 24 de ore după meciul cu ACADEMICA, luni, 19 noiembrie, de la aceeaşi oră, 21, şi în aceleaşi condiţii nefavorabile (frig şi, mai ales, ceaţă), pe terenul CMC 1, AMEFA 1911 a întâlnit pe ARobs, o echipă mai modestă, în faţa căreia deţinem de altfel din sezonul trecut un record de eficacitate (21-0) care va fi greu de "bătut". Şi de data aceasta adversarii au venit doar şase, dar, conform noilor reguli, s-a jucat 5+1, astfel că n-am beneficiat de omul în plus (deşi am avut trei rezerve). Pentru AMEFA au evoluat următorii: Andrei Şişoe - Mihai Aldea, Mădălin Petcu, Paul Şofron, Raularian Rusu, Alex Paladoiu, Adrian Oltean, Cătălin Palfi şi Dănuţ Huciu.
Dănuţ Huciu a deschis scorul după o acţiune individuală iar Paul Şofron (reprofilat jucător de câmp) a majorat diferenţa cu un şut din afara careului, după un corner. Se părea că vom câştiga iar la scor, dar cei de la ARobs au revenit uşor-uşor în joc şi au redus din diferenţă înainte de pauză.
Mai mult, ei au şi egalat în primele minute ale reprizei secunde, cu un şut la vinclu. A fost doar un "foc de paie", căci AMEFA, net superioară, a dominat categoric restul meciului şi s-a impus fără probleme, realizatori fiind Mădălin Petcu (de două ori, cu șuturi puternice și plasate), Raularian Rusu și Alex Paladoiu.
După înfrângerea din ziua precedentă, care a și afectat lotul AMEFA (doar trei din cei nouă jucători prezenți duminică au venit și la acest meci), aceste trei puncte au menirea de a reface moralul echipei, în vederea confruntărilor care urmează în acest final de tur.